Hackerlar Game of Thrones’la Virüs Yayıyor

   Giderek farklı yöntemler deneyen sanal korsanlar, bu sefer de kendilerine popüler diziyi alet etti.

   Hackerlar Game of Thrones’la Virüs Yayıyor

   Siber güvenlik firması Proofpoint bugün bir açıklama yaparken, yeni yayılan sahte e-postaların Game of Thrones aracılığıyla virüs yaydığını söyledi. E-postalarda sızdırılan Game of Thrones bölümlerine dair bilgiler verilirken, yeni bölümleri izlemek isteyen kişiler hedef alınıyor.

   Benzer e-postalara dikkat!

   İlk olarak bu e-mailler 10 Ağustos tarihinde çıkarken, insanlara ‘Game of Thrones’u şimdiden izlemek ister misin?’ başlıklı yazılar gönderildi. E-postada genel olarak sıradaki bölüme dair bilgi verilirken, bir de ekli dosya olarak bir Microsoft Word dosyası yer alıyor. Aslına bakarsanız, içinden herhangi bir yazı – senaryo da çıkmıyor çünkü hackerlar virüsü Word dosyası görünümüne sokmuşlar.

   Bir kere indirilip açıldığında, trojan bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlıyor ve önemli verileriniz, sistem güvenliğiniz tehdit altına giriyor. Proofpoint firması daha önce de Çin hükumetiyle bağlantılı benzer saldırıların yapıldığını söylerken, bu sefer Game of Thrones’u seçenlerle o kişilerin aynı hackerlar olabileceğini dile getirdi.

   Game of Thrones devamlı tehdit altında

   Diğer yandan, Temmuz ayından beri Game of Thrones dizisi ve yayıncı kanal HBO sanal korsanların saldırılarıyla uğraşıyor. Temmuz’un sonunda hackerlar HBO’dan tam 1.5 terabayt boyutunda veri çalmıştı. Bu verilerin içinde dizi oyuncularının iletişim bilgileri, yayınlanmamış bölümler ve senaryolar da yer alıyordu. Hatta ilerleyen dönemlerde yeni sezonun yeni bölümleri de erkenden torrent sitelerine düşmüştü.

   Proofpoint, yeni hacker denemelerinin ise HBO’yla bir bağlantısı olmadığını söylüyor. Kötü niyetli yazılımcılar, sadece insanların zaafından faydalanarak sistemlerine erişmeye çalışıyor. Dolayısıyla Game of Thrones başlığıyla gelen e-postalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.