Google’ın Sürücüsüz Yine Kaza Yaptı

   Google tarafından test sürüşleri yapılan sürücüsüz araç yeniden bir kazaya karıştı. İşte yaşanan son durum.

   Google’ın Sürücüsüz Yine Kaza Yaptı

   ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yeni aracı ile test sürüşleri yapan Google, bu konuda aracın kazaya karışması ile birlikte hareketli günler yaşıyor. Google’ın Lexus RX 450h adını verdiği sürücüsüz otomobilde yaşanan kaza, gündemde oldukça hareketli günlerin yaşanmasına neden olurken, sürücüsüz otomobillerin güvenliği olmadığı gibi çeşitli söylemler üzerinden de yeniden tartışmalar yapılmaya başlandı.

   Kazanın sebebi ne?

   Sürücüsüz araç için gelen ilk bilgilerde aracın Kaliforniya sınırları içerisinde kazaya karıştığı belirtilirken, yaşanan kaza sonrasında da detaylı bir araştırma yapıldı. Araştırmalarda aracın sürücüsüz modda olduğu ifade edilirken, yaşanan kazada sürücüsüz araç sisteminin herhangi bir hatası olmadığı açıklandı. Kırmızı ışık bölgesine yaklaşan araç, yeşil ışığın yanması ile birlikte geçiş yaparken, kırmızı ışıkta geçen diğer bir araç kazaya sebebiyet verdi. Araçta bulunan şoför, bu kazanın yaşanmaması adına gerekli tedbirleri almaya çalışsa da kazayı önleyemedi. Yaşanan kazada sürücüsüz aracın herhangi bir suçunun olmaması, Google için en rahatlatıcı haber oldu. Zira tam ters bir durumda yeniden sürücüsüz araçların güvenliği tartışılacaktı. Bu bakımdan olayda sürücüsüz araç için herhangi bir ihmalin yapılmamış olması önemli bir avantaj da sağladı.

   Şu anda kaza ile birlikte tazminat ve kaza masrafları için sigorta firmaları tarafından çalışmalar yürütülürken, sürücüsüz araçtaki hasar için nasıl bir kararın verileceği de merak ediliyor. Bu bakımdan önümüzdeki günlerde sürücüsüz araçlar için de önemli bir karar verilmiş olacak.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.