Google Türkiye’nin Taleplerini Karşılamıyor!

   Google tarafından dönemsel olarak yayınlanan şeffaflık raporunda Türkiye’nin isteklerinin karşılanmadığı görüldü.

   Google Türkiye’nin Taleplerini Karşılamıyor!

   Google hükumetlerin isteklerini kendi politikaları doğrultusunda cevap verirken, pek çok hükumet, bilgi alma ya da içerik engelleme gibi konularda müracaatta bulunuyor. Arka planda yapılan bu işlemler Google tarafından düzenli bir şekilde raporlanırken, Türkiye’den oldukça ilginç isteklerin yapıldığı da görüldü.

   Raporda Türkiye’nin resmî kurumları tarafından Google’a iletilen şikayetler ve talepler belirtilirken, Türkiye’nin taleplerine genelde olumsuz yanıt verilmesi de raporun en dikkat çeken yanlarından oldu.

   İşte en çok dikkat çeken talepler ve verilen yanıtlar;

   Tarih 2015. Türkiye’nin siyasi bir ismine yönelik blogger yayınlarının yapılması tepki çekerken, konuyla ilgili sitelerin kapatılması için talepte bulunuldu. Fakat talep kabul edilmedi.

   Tarih 2014. 3 farklı ABD gazetesine erişim için Google arama sonuçları üzerinden engelleme talebi yapıldı. Fakat talep kabul edilmedi.

   Tarih 2013. Atatürk’e karşı uygunsuz olduğu tespit edilen 22 blog ve 162 video için işlem talebinde bulunuldu. Google, bu talepleri kısmi olarak karşıladı.

   Elde edilen bu sonuçlar oldukça fazla. Fakat en çok dikkat çeken talepleri sizlerle paylaştık. Google tarafından işbirliği noktasında biraz çekimser kalınması işlerin yapılmasını önlediği gibi pek çok içeriğin de yayın hayatında yer almasına neden oldu. Özellikle Türkiye ve Atatürk gibi durumlarda Türkiye’de ciddi bir hassasiyet oluşurken, Google bu konuda en azından ilgili davranmayı başardı.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.