Google Play’e Sızan Fırsatçı Uygulamalar Tehdit Saçıyor

   SophosLabs, Andr/HiddnAd-AJ adlı yeni bir tehdit hakkında kullanıcılara uyarıda bulundu.

   Google Play’e Sızan Fırsatçı Uygulamalar Tehdit Saçıyor

   SophosLabs, Google Play mağazasına faydalı uygulama görüntüsüyle sızan Andr/HiddnAd-AJ isminde yeni bir tehdidi tespit edildiğini duyurdu. Durum fark edildi ve uygulamalar Google Play mağazasından kaldırıldı. Ancak, tehdit içeren Andr/HiddnAd-AJ olarak isimlendirilen uygulamalar durum fark edilene kadar 500 binden fazla kişi tarafından indirdi.

   Karekod okuyucu ve akıllı pusula gibi uygulamaların içine gizlenerek Google Play mağazasına sızmayı başaran tehdit kullanıcıları reklam bombardımanına tutuyor.

   Fark edilene kadar 500 binden fazla kişi tarafından indirilen uygulamalar Google’ın Play-Protect adlı güvenlik denetim sürecini atlatmayı başardı.

   Andr/HiddnAd-AJ isimli uygulamalar yazılımın yüklenmesinin ardından, bulaştığı cihazlarda gerçek yüzünü göstermeden 6 saat kadar bekliyor. Akıllı virüsler bu sayede istenmeyen reklamlar ortaya çıkmaya başladığında kullanıcının bir süre önce yüklediği yazılımdan şüphelenmemesini sağlamış oluyor.

   Andr/HiddnAd-AJ isimli virüs dikkat çekmemek için kendisini gizlendiği yazılımlara ait Android programlama kütüphanesinin bir parçasıymış gibi gösteriyor.

   Yeni tehdit bulaştığı cihazlarda istenmeyen reklamları görüntülüyor ve tıklanabilir linklerin yer aldığı bildirimler üzerinden kullanıcıları tuzak web sitelerine yönlendiriyor.

   Andr/HiddnAd-AJ cihazınıza bulaşmış olabilir mi?

   Söz konusu uygulamalar SophosLabs’ın uyarısının ardından Google Play mağazasından kaldırıldı. Yine de fark edilene kadar 500 binden fazla kişi tarafından indirildi. Uygulamaları indiren kişiler arasında olduğunuzu düşünüyor ve tehdidin sizin cihazınıza da bulaştığından şüpheleniyorsanız, ücretsiz olarak sunulan Sophos Mobile Security for Android çözümünü kullanarak cihazınızı temizleyebilirsiniz.

   Ayrıca, Google Play mağazasında arada böyle sızmalar yaşansa da Android cihazlara yazılım temin etmek için Google Play en güvenli yerdir.

   Emin olmadığınız kaynaklardan uygulama indirmek yerine, mümkün olduğunca Google Play mağazasına başvurmak halen en mantıklı seçenek.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.