Ford Destekli MIT Yapımı Robot Yaya Trafiğini Sağlayacak

   Yeni geliştirilen özel robot, kalabalık bölgelerde yaya trafiğini yönlendiriyor.

   Ford Destekli MIT Yapımı Robot Yaya Trafiğini Sağlayacak

   Robotlar giderek gündelik hayatımızda yer kazanırken, MIT mühendislerinin yarattığı yeni otonom robot insanların arasında yürüyor ve sokaklarda, kalabalık bölgelerde yaya trafiğini sağlıyor.

   Tamamen çevreye duyarlı bir robot

   Peki bu neden önemli? Çünkü ilerde hizmet işlerinde görev alacak robotların hastaneler, alışveriş merkezleri ve kampüsler gibi yaya trafiğinin fazla olduğu yerlerde çalışması gerekecek. MIT araştırmacısı Yu Fan Chen’in başında olduğu ekip, ‘sosyal navigasyon’ yetenekli bu robotu yaratarak önemli bir işe imza attı.

   Robot görünüm olarak insanı andırmıyor, bunun yerine ufak bir boyu ve tekerlekleri var. Üzerinde yüksek çözünürlüklü bir LiDAR sensörünün yanı sıra, webcam ve derinlik sensörü de yer alıyor. Bu şekilde kalabalıktaki tahmin edilemeyecek hareketlerle de baş ederek devamlı hareket hâlinde kalabiliyor.

   Testler sorunsuz geçti

   Testlerde robot tek seferde 20 dakika hareket etmeyi başardı ve yaya gruplarını hiçbir çarpışmayla karşılaşmadan belirlenen noktaya götürdü. Bu oldukça önemli çünkü eğer hizmet robotlarını gerçek dünyada kullanacaksak, bu şekilde hareket edebilmeleri gerekiyor.

   Proje ünlü otomobil üreticisi Ford sponsorluğunda MIT tarafından hazırlanırken, ilerleyen dönemlerde hayatımıza girecek hizmet robotları için önemli bir adım olarak görülüyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.