Firefox Monitör Hesabınız Hacklendiğinde Haber Verecek

   Mozilla Firefox Monitör olan biten hakkında sizi bilgilendirip her zaman yanınızda olacak!

   Firefox Monitör Hesabınız Hacklendiğinde Haber Verecek

   Her ne kadar veri skandalları her geçen gün artsa da, günümüzde pek çok kişi kişisel bilgilerinin çalındığının farkında dahi değil. İnsanlar veri koruma konusunda yeteri kadar bilince sahip olmazken, bu da hâliyle sanal korsanlara iş çıkarıyor.

   Bu durumla başa çıkmak isteyen Troy Hunt Have I Been Pwned (HIBP) platformunu kurarken güçlerini de Mozilla ile birleştirdi. Böylece Firefox’un gelecekteki sürümleri Firefox Monitör ile daha güvenli hâle gelecek.

   Firefox Monitor ile güvenliğinizi koruyun

   Bu yeni Mozilla özelliğine Firefox Monitor ismi verilirken, ikincil bir site olarak görev yapacak ve HIBP veritabanına daha çok insanın erişebilmesini sağlayacak. Kullanıcılar sadece e-posta adreslerini Firefox Monitor’e girerek kişisel bilgilerinin ele geçirilip geçirilmediğini öğrenebilecek. Böylece güvenlik konusunda önemli bir mesafe alınmış olacak.

   Konuya ve ortaklık anlaşmasına dair Troy Hunt da bir blog yazısı paylaşırken Mozilla Firefox’un milyonlarca kişi tarafından kullanıldığını ve Firefox Monitor özelliğinin de geniş kitlelere yayılmasının önemli olduğunu ifade etti.

   Firefox Monitor çalışmaları ve yapımı aylar sürdü

   Mozilla yeni HIBP veritabanını ilk olarak geçtiğimiz yılın Kasım ayında duyurmuştu ve tam olarak işlemesi epey zaman aldı. Buna rağmen Firefox Monitor için harcanan bu zamana değmiş gibi görünüyor!

   Firefox Monitor kullanıcıları sadece herhangi bir bilinen sızıntı gerçekleştiğinde uyarmayacak. Aynı zamanda kullanıcıların hesap güvenliklerini nasıl sağlayacakları yönünde önerilerde de bulunacak.

   Firefox Monitor önümüzdeki hafta kullanıcılara sunulacak ve test için yaklaşık 250 bin kişi kullanılacak.

   YORUMLAR
   1. Vildan dedi ki:

    Mozilla Firefox kullanmıyordum ama sırf Monitör özelliği için deneyeceğim.