Facebook İzlenme Oranlarını Abartıyor mu?

   Facebook ile ilgili gündeme gelen iddialarda sosyal ağın izlenme oranlarında oynamalar yaptığı belirtildi.

   Facebook İzlenme Oranlarını Abartıyor mu?

   Facebook’ta özellikle reklam verenler için izlenme oranları oldukça önemli olurken, Facebook sisteminde sayma işlemlerinin abartılı bir şekilde yapıldığı ve gerçekten çok daha farklı ve fazla sonuçların yansıtıldığı ifade edildi. Bu konuda yüzde 60 ile 80 oranlarında da abartının yapıldığı ifade edilirken, Facebook tarafından henüz bu iddialara yanıt gelmedi.

   Reklam verenler kandırılıyor mu?

   Gündemde yer alan bu haberlerde en çok dikkat çeken noktalardan bir tanesi Facebook tarafından reklam verenlerin kandırıldığı. Öyle ki iddialar oldukça ciddi ve Facebook için prestij kaybı yapabilecek durumda.

   Konuyla ilgili iddiaların The Wall Street Journal gibi çok önemli bir kaynakta yayınlanması, iddiaların doğruluğu konusunda da kişilerde bir ön yargı dahi oluşturmuş durumda.  Facebook tarafından böyle bir suçlama karşısında nasıl davranacağı ve kendisini nasıl savunacağı merak ediliyor. Bu bakımdan önümüzdeki günlerde reklam veren ile Facebook arasında farklı tartışmalar da yaşanabilir.

   Son dönemlerde reklam verenler için en ideal merkezlerden birisi Facebook olurken, böyle bir iddianın gündeme gelmesi sistemin güvenilirliği konusunda ciddi sorunların yaşanmasına yol açabilecek durumda. Bu açıdan Facebook’un gelir modelinde nasıl bir seçim yapılacağı ve kararın nasıl verileceği noktasında ciddi soru işaretleri bulunuyor. Fakat sonuç her ne olursa olsun, Facebook için bu durumun zarar yaratacağı da oldukça açık.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.