Evde İnternet Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Evinize bağlatacağınız interneti seçerken birçok farklı seçenek bulunur, bu seçenekler arasından ihtiyacınıza uygun olanı tercih etmeniz en doğru seçenek olacaktır.

   Evde İnternet Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   İnternete olan ihtiyaç günden güne artmaya devam ediyor. Eğitim, iş, eğlence gibi hemen hemen tüm alanlarda bir dijital dönüşüm yaşanıyor. Aynı zamanda kullandığımız araç gereçler de aynı şekilde büyük bir hızla dijitalleşiyor. Kısacası internet artık olmazsa olmazlarımız arasına girdi. Yeni taşındığımız bir evde neredeyse ilk yaptığımız işler arasında bir internet hizmeti satın almak oluyor. Hatta taşınılacak evi de internet altyapısına göre seçen kullanıcılar var.

   Kullanım bu kadar artmışken pek çok kullanıcı evine internet hizmeti seçerken zorluk yaşayabiliyor. Çeşitli sektörel sıkıntılardan dolayı da çok araştırılmadan tercih edilen hizmetler kullanıcıları mutsuz ediyor. Bu sebeple daha en başta evde internet seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz sizin için derledik.

   İnternete ne kadar ihtiyacınız var?

   İnternet hizmeti tercih ederken aslında diğer tüm ihtiyaçlarınızda olduğu gibi ne kadar ihtiyacınız olduğunu gözden geçirmelisiniz. Gün içerisinde ne kadar sıklıkla internet ile işiniz oluyor ya da evde kaç kişi internet kullanıyor gibi sorularla bu ihtiyacı belirlemelisiniz.

   İhtiyacınızı belirlerken biraz daha detaylı düşünmek sizi en doğru sonuca ulaştıracaktır. Hangi işlemler için internete ihtiyacınız olduğunu ya da indirme ve yükleme hızlarını ne kadar kullandığınızı belirlemek oldukça önemli. Bu ihtiyaçları belirledikten sonra ise evde internet seçimi için bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

   Evinizde kaç cihaz internete bağlanıyor?

   Evinizde bulunan internete bağlı cihaz sayısı özellikle internet hızı seçimi konusunda size çok yardımcı olacaktır. Sadece telefon ve bilgisayar gibi düşünmemek gerekiyor. Günümüzde artık beyaz eşyalar, televizyonlar, klimalar gibi birçok internete bağlanan ev eşyası bulunuyor. Evinizde bulunan ve internete bağlı olan tüm cihazlar o an kullanılmasa bile pastadan bir dilim alır. Bu da sizin anlık aktif kullandığınız cihazın internet performansını etkiler. Ne kadar çok cihaz o kadar çok internet hızı demektir.

   İnterneti hangi amaç için kullanıyorsunuz?

   İnternet kullanımı oldukça geniş bir ifade. İş, eğlence veya eğitim gibi pek çok sebep için internet kullanılıyor olabilir. Hatta aynı anda birden fazla sebep için de kullanılıyor olabilir. Yapılan her işlemin internet gereksinimi farklıdır. Eğer evden çalışan biriyseniz ve sık sık toplantı, dosya transferi gibi işlemler yapıyorsanız sizin hem yüksek indirme hem de yüksek upload hızına ihtiyacınız var.

   Online oyun oynuyor ya da oyun indiriyorsanız da yine düşük hızlarla bu keyfiniz çileye dönüşebilir. Ayrıca ev içerisinde bu işlemlerden birkaçı aynı anda yapılıyor olabilir. Siz online toplantı yaparken çocuğunuz dizi izliyor olabilir. Bu da aslında oldukça yoğun bir internet kullanımı demek. Düşük hızlarda sizin toplantınız sürekli kesilir, çocuğunuz ise rahat rahat dizisini izleyemez. Tüm bunlardan dolayı evde internet en çok ne için kullanılıyor bunu belirlemelisiniz.

   İnternet hızı

   Yukarıda bahsettiğimiz sorulara cevap bulduktan sonra artık internet hizmetlerini inceleyebilirsiniz. Günümüzde yapılan işlemlerin çoğu yüksek hızlı internet istiyor. Bu hızlar ise bulunduğunuz adresin altyapısına göre değişiklikler gösterebilir. Şanslıysanız, bölgenizde fiber altyapı vardır ve en son teknoloji ile internet hizmeti alabilirsiniz.

   İnternet hizmeti araştırmaya başladığınızda yüzlerce farklı pakete denk gelebilirsiniz. Aralarından size en uygunu seçmek kolay olmayabilir. Bu noktada kafa karışıklığı yaşamamak için yalın ve tek paket ile hizmet sunan operatörlere de bakabilirsiniz. TurkNet, altyapınızın desteklediği maksimum hızı, taahhütsüz ve kotasız olarak size sunuyor. Üstelik TurkNet GigaFiber bölgesindeyseniz 1000 Mbps indirme ve yükleme hızı da alabilirsiniz. Beğenmezseniz de ilk bir ay içerisinde %100 para iadesi yapıyorlar. TurkNet ile hayal ettiğiniz evde internet hizmetine kavuşabilirsiniz.

   Taahhüt ve kota

   Hız konusunu kararlaştırdıktan sonra başka bakmanız gereken noktalar da var. Çoğu kullanıcı tarafından gözden kaçan kota ve taahhüt gibi konular sonrasında can sıkıcı bir noktaya gelebiliyor. Kota farklı uygulamalar ile günümüzde hala kullanıcıların karşına çıkıyor. Bu noktada kotalı bir internet hizmeti almak size sorunlar doğurabilir. Ay ortasında ya da akşam saatlerinde kısıtlanan hızlar gibi.

   Taahhüt konusu ise uzun yıllardır internet kullanıcıları için problem olabiliyor. Uzun süreli verilen taahhütler, ayrılmak istediğinizde karşınıza yüklü miktarda taahhüt cayma bedelleri çıkarabilir. Özgürce internet hizmeti kullanmak için TurkNet gibi tamamen taahhütsüz hizmetler tercih edebilirsiniz.

   İnternet hizmeti seçmek tamamen ihtiyaçlarımıza yönelik bir konu. Aslında eve ekmek almak istediğinizde ne kadar tüketeceğinizi düşünerek aldığınız gibi internet hizmeti alırken de bu temel yolu izleyebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.