Euro Fiyatlarındaki Şok Etki Devam Edecek mi?

   Uluslararası sermaye piyasalarında Euro fiyatlarında dalgalanmanın önü hiç kesilmeden devam ediyor. Öncelikle son 3-4 yıla bakacak olursak resesyonu kabul etmeyen bir pozisyonda kalan ECB (Avrupa Merkez Bankası ) ve apaçık krizde olan ülkeler arenasında da bulunan Yunanistan ve Güney Kıbrıs konuları bulunmakta.

   Euro Fiyatlarındaki Şok Etki Devam Edecek mi?

   Bu konulara değindiğimizde danışıklı dövüş içerisinde kalınan bir ortam ortaya çıkmakta. Avrupa krizinin kökeninde bulunan yüksek miktarda borç verme buna karşılık borç yükünü azaltmayan bir tabloda olan bankaları ve eskiden özerk statüde işlemleri olur iken artık daha sıkı denetimli bir ortam yaşatan finansal sektörün oluşması göz ile görülmekte. Tabi kredi boyutlarının daralması da reel sektör ve işçi kısmının harcamalarında yaşanan daralmasını da eklediğimizde güç kaybeden enflasyon ortamında yeniden toparlanma sinyallerinin gelmesini beklememiz olmakta.

   Bu görüntü içerisinde Euro fiyatlarında son dönemde yapılan analizlerden çok orta ve uzun vadeli bir parasal genişleme ile fiyat hareketlerinde ilerleyen zamanlarda ne olacağı yönünde kurumsal düzeyde dikkat edilmesi gerektiğini belirtebiliriz. Teknik açıdan bakılınca EURUSD paritesinin Fibo seviyeli çalışmaları ile doğru orantıda 1,14000 seviyesini aşamadığı sürece 201 senesi içerisinde 1,0080 seviyesinde başlangıç yapacağını düşünmekteyiz. Güçlü tepki hareketini 1,1100 seviyesini aynı yıl içerisinde yapsa da 2017 içerisinde 0,9500 seviyesine yönelim içerisinde olabileceğini düşünmekteyiz.

   Banka raporlarına da göz atacak ve belirtecek olursak;

   Goldman Sachs 2016 yılı dahilinde 1,0500/1,0000 aralığında ortalama fiyat bekliyor. Ayrıca 2017 yılı içerisinde 0,8000/0,90000 seviyelerine kadar düşüş beklemekte.
   Bank of America Merill beklentilerinde 201 yılı için 1,0500 seviyesini ortalama fiyat olarak baz aldığını açıkladı.

   Barclays Capital ise bu yıl içinde 1,0500 seviyesinde düşün öngörürken ortalamanın 2015 yılı için 1,07 olabileceğini düşünüyor. 201 yılında ise 1,0000 seviyelerine düşüş beklentisini koruduklarını açıkladılar.
   Bu beklentiler ışığında fx piyasalarda daha rahat hareket yaşatacak her türlü EURO pozisyonundan faydalanılması gerektiğini düşünüyoruz. Fiziki işlemlerde önümüzde ki dönemde daha sert hareketler yaşanacağı için müdahale edebilme ve karlılıkla hareketler sergileneceğini düşünmekteyiz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.