Elektronik Ürünlere Zam Beklentisi Yüzde 25 ile 40 Seviyelerinde

   Dolar kurundaki büyük dalgalanmadan en çok etkilenen elektronik sektöründe zam beklentisi var.

   Elektronik Ürünlere Zam Beklentisi Yüzde 25 ile 40 Seviyelerinde

   Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik tüm dünya piyasasını zor durumda bıraktı. Yaşanan bu hareketliliğin sonucu ise elektronik eşyalara en az yüzde 40 zam olması şeklinde sonuçlanacak. ABD ile yaşanan kriz sonrasında Dolar 7 TL’yi aşmış ve rekor kırmıştı.

   Kurdaki büyük oynamadan etkilenen ilk sektör ise elektronik oldu. Ciddi bir zam kapıda, her ne kadar Dolar düşüş gösterse de yaşanan bu dalgalanma nedeniyle bazı elektronik eşyalara yüzde 40 oranında zam yapılması bekleniyor. Dolar ve Euro bir kaç gün önce rekor üstüne rekor kırarak tarihteki en yüksek seviyelerini gördü. Türk Lirası ise bu yükselişten ciddi zararla çıktı. Değer kaybeden TL kur artışındaki farkı ise elektronik eşyalardaki fark ile ödeyecek.

   Döviz kurundaki dalgalanma elektronik ürün fiyatlarını etkileyecek

   Doların artması sadece elektronik ürünlerin zamlanmasına neden olmadı. İthalat yapan çok sayıda firma dolar kurunun hızlı yükselmesinden etkilendi. Dolar ile yurt dışından ürün alan çok sayıda firma ciddi mağduriyet yaşamış durumda. Eğer kur artışı devam ederse kesinlikle elektronik ürünlerdeki zam oranları da artacak. Fiyatların artışındaki belirleyici etken ise, Döviz kurundaki dalgalanmanın ne kadar süreceği ve nihayetinde kurun hangi seviyede kalacağı önem taşıyor. Bu gibi durumlar belli olduktan sonra elektronik eşyalar ile ilgili nihai sonuçta belli olacak.

   Kısa süre önce Apple Türkiye döviz kuru farkını ürünlerine yansıttı. 6.099 TL olan iPhone X’in fiyatı 7.499 TL’ye çıkmıştı.

   Doların düşmesi ise fiyatların tekrar toparlanmasını sağlayabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.