Edward Snowden Bilgisayarları Koruyacak Bir Uygulama Yaptı

   Ünlü güvenlik uzmanı Edward Snowden yeni çalışmasını tamamladı ve Haven adlı yeni uygulamayı duyurdu.

   Edward Snowden Bilgisayarları Koruyacak Bir Uygulama Yaptı

   Eski NSA çalışanı ve güvenlik uzmanı Edward Snowden, bu yılın başında Çad’ın ilk kadın hukukçusu ve insan hakları savunucusu Jacqueline Moudeina ile bir araya gelerek beraber çalışma kararı almıştı. Moudeina, eski diktatör Hissene Habre için adalet isterken, sonucunda Habre insan haklarını ihlalden mahkum edilmiş ve 40 bin insanın ölümünden, seks köleliğinden ve tecavüzden suçlu bulunmuştu.

   Snowden bir süredir Haven adlı uygulama üstünde çalışıyordu

   Snowden, Moudeina’ya yeni bir uygulama üzerinde çalıştığını ve bunun mobil cihazları hareketli bir sensöre dönüştürdüğünü aktarmıştı. Birisi laptobu kurcalayınca sahibine haber veren uygulama, aynı zamanda odaya izinsiz giren veya eşyaları hareket ettiren kişilere karşı da haber veriyor.

   Bugün ise beklenen oldu ve Haven adlı yeni uygulama duyuruldu. Basit bir Android cihaza yüklenen uygulama, asıl telefonunuza bildirimler gönderiyor ve bilgisayarınıza dokunan kişilere karşı haber veriyor. Eğer dizüstü bilgisayarınızı evde, ofiste ya da bir otel odasında bıraktığınızda, Haven telefonunuzu laptop yanına koyabiliyorsunuz. Uygulama aracılığıyla cihaz hareketleri, ışığı algılıyor. Hatta fotoğraf çekebiliyor, ses kaydı alabiliyor ve her türlü değişimi fark ederek bilgisayar sahibini bilgilendiriyor. Tüm bu kayıtların hiçbiri bulut alanlarında saklanmıyor ve bildirimler doğrudan şifrelenmiş bir sinyal aracılığıyla sizin asıl kullandığınız telefona gönderiliyor.

   Snowden telefon dahi kullanmıyor!

   İşin ilginç yanı Edward Snowden 2013 yılından bu yana herhangi bir mobil cihaz kullanmıyor fakat son birkaç yıldır zamanının büyük kısmını mobil platformlara ve güvenlik konularına ayırıyor. Ünlü isim teknoloji konusunda fazlasıyla dikkatli ve hatta bu yönüyle belgesellere dahi konu oldu.

   Haven’ın da zaman içinde geliştirileceği ve güvenlik konusunda titiz olan kişiler tarafından aktif şekilde kullanılacağı düşünülüyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.