E-Fatura ne işe yarar?

   İş gücü, tedarik ve kâğıt masraflarından kurtulmanızı sağlayan e-fatura, maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltan teknolojik bir nimettir.

   E-Fatura ne işe yarar?

   E-fatura, elektronik ortamda fatura kesmenize ve bu faturaları alıcıya göndermenize olanak sağlar. E-fatura, kâğıt faturayla aynı hukuki niteliklere sahip olsa da kimi şirketler için mecburidir. 509 No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ndeki şartları sağlayan herkesin yasal olarak e-fatura kullanması ve e-fatura kesmesi zorunludur. E-fatura uygulaması pek çok işletme tarafından mecburi olmasa da kullanılmaya başlanmıştır.

   E-fatura, kâğıt faturadan farklı olarak internet aracılığıyla faturaların elektronik ortamda depolanmasına olanak sağlar. Gelir İdaresi Başkanlığı standartlarına uygun olarak Vergi Ulusal Kanunu (VUK) gereği faturada bulunması elzem tüm bilgileri içinde bulundurur. Satıcı tarafından online olarak alıcıya gönderilebilir ve izlenebilir. Böylece satıcı ve alıcı arasında güvenli bir dolaşım olması mümkün olur.

   E-Fatura kullanmanın avantajları nelerdir?

   Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirmiş olan e-fatura, zamandan tasarruf etmek ve kâğıt tüketimini azaltmak gibi faydalar sağlar. Ayrıca e-fatura sayesinde iş gücünü minimal düzeyde tutmak da mümkün hâle gelmiştir. Matbaa ve tedarik gibi yüklerin altına girmeden faturanızı elektronik ortamda kolayca kesebilmenize olanak sağlayan e-fatura pek çok açıdan avantajlıdır.

   İş gücü, tedarik ve kâğıt masraflarından kurtulmanızı sağlayan e-fatura, maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltır. Muhasebe işlerinizi oldukça azaltarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Elektronik ortamda saklandığı için faturalarınızı güvenli bir şekilde tutabilir ve istediğiniz zaman kolayca ulaşabilirsiniz.

   E-fatura iş yerinde kullandığınız sistemlere ve uygulamalara kolayca entegre olabilir. Ayrıca e-fatura kâğıt faturalara nazaran çok daha hızlı şekilde hazırlanabilir. Faturayı alıcısına çok hızlı bir şekilde iletir ve böylece satışlarınız için tahsilat sürecini kolaylıkla başlatabilirsiniz. E-fatura ile nakit akışınızı daha rahat bir şekilde yönetmeniz de mümkün.

   E-fatura sayesinde manuel olarak fatura keserken gözden kaçırabileceğiniz hataların önüne geçebilirsiniz. Otomatik olarak sınıflandırma ve etiketleme yapan e-fatura sayesinde belgeler hızlıca düzenlenir ve manuel olarak kestiğiniz faturaya kıyasla çok daha fazla verim alabilirsiniz. Yazılım otomasyonu yardımıyla hacmi büyük olan faturaları rahat bir şekilde kontrol altında tutabilirsiniz.

   Dijital dönüşüm sebebiyle hem Türkiye’de hem de küresel dünyada vergi ve yasal düzenlemeler sıklıkla değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikleri sürekli takip etmek ve uygulamak pek kolay olmayabilir. E-fatura sistemi değişiklikler doğrultusunda güncellenir ve işletmelere daha basit ve merkezileştirilmiş bir sistem sunar. Elektronik ortamda saklanan her fatura için ibraz edilmeye hazır bir şekilde sisteminizde bulunur.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.