E-devleti kullanan vatandaş sayısı 28 milyona ulaştı

   Ülkemizde internet kullanımının yaygınlaşması ile devlet kurumlarında yapmamız gereken işlemleri sanal ortamdan gerçekleştirebiliyoruz.

   E-devleti kullanan vatandaş sayısı 28 milyona ulaştı

   Devlet kurumlarında yapmamız gereken işlemleri sanal ortamdan gerçekleştirebiliyoruz

   Türkiye internet anlamında son yıllarda hızla gelişen bir ülke olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor. Her ne kadar fiber hızı yaygınlaşmış olmasa da verilen hizmet açısından birçok ülkenin önünde bulunuyor. Bunun en büyük örneği ise bir zamanlar devlet dairelerine gidip uzun süre bekleyerek almak istediğimiz evraklar veya sorgulamak istediğimiz Sigortamızı artık e-devlet üzerinden kolaylıkla halledebiliyor olmamızdır. Ayrıca daha birçok işlemi bu sanal ortam üzerinden halledebiliyoruz. Askerlik ile ilgili belgeler, ikametgâh, üniversite kayıtları, noter ile ilgili işlemler artık bu platform üzerinden kolay ve kısa sürede yapılabiliyor. Son eklenen özellik ile artık mezarlık yeri dahi sorgulanabiliyor.

   2008 yılında hizmete giren bu uygulamanın güncel kullanım sayısı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan tarafından açıklandı. 2016 yılı esas alındığında şu an 28.5 milyon vatandaşın siteye kayıt olduğunu belirtti. 2008 yılında hizmete girdiğinde 22 hizmetin bulunduğunu dile getirirken şu an ise sistem üzerinden 256 işlemin yapılabildiğini açıkladı.

   15 yaşını doldurmuş her gencin bu sistemi kullanabileceğini ve geçen seneye oranla 100 milyon TL kâr edildiğini ifade etti. Sistemi kullanmak isteyen vatandaşlar en yakın PTT’ye gidip e-devlet şifresi alabilirler.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.