DGS Tercihleri Ne Zaman? DGS Tercihleri Başladı mı?

   ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavları açıklandı. Şimdi ise sıra DGS tercihlerinde.

   DGS Tercihleri Ne Zaman? DGS Tercihleri Başladı mı?

   2 yıllık üniversite okuyan öğrencilerin, eğitimlerini 4 yıla tamamlamak için giriş yaptığı Dikey Geçiş Sınavı, kısaca DGS olarak adlandırılmaktadır. Bu yıl da yapılan ve binlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen sınavlar, geçtiğimiz haftalarda açıklandı. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte DGS tercih süresi başlarken, 24 Eylül’de açıklanan sonuçlara göre adaylar DGS tercihleri yaparak üniversiteye devam etme imkânı elde edebiliyor.

   DGS tercihleri 30 Eylül’de başladı

   DGS için tercih dönemi 30 Eylül’de başlarken, 30 Eylül tarihinden itibaren tercih işlemlerini yapmak mümkün hale geldi. 30 Eylül itibari ile DGS tercihi yapmak isteyen adaylar https://ais.osym.gov.tr internet adresinden işlemlerini yapabiliyor. Bu bakımdan sizler de DGS tercihleri için belirtilen adres üzerinden işlem yapabilirsiniz.

   DGS tercihlerinde son tarih 7 Ekim

   DGS tercihi yapacak kişilerin son tarihi ise 7 Ekim. Bu nedenle bu tarihe kadar gerekli başvuruların yapılması gerekiyor.

   DGS tercihleri nasıl yapılacak?

   DGS tercihi yapacak adayların ilk olarak kılavuzdaki açıklara göre tercih yapması gerekiyor. Her adayın 30 farklı tercih yapması mümkün ve bu bakımdan istenilen 30 yer için tercih şansı bulunuyor. Tercih yapan adaylar tercihlerine göre puan sıralamasına girecek ve sıralamaya göre kontenjanlar dahilinde alımlar gerçekleştirilecek. Bu bakımdan tercihler yapılırken, kontenjanlara da dikkat edilmesi gerekiyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.