Daimler’in Elektrikli Kamyonları Yola Çıkıyor

   Elon Musk bugün Tesla kamyonların 26 Ekim’e ertelendiğini duyurmuştu. Daimler ise benzer tipteki modellerini ABD’de satışa sunuyor.

   Daimler’in Elektrikli Kamyonları Yola Çıkıyor

   Daimler tarafından üretilen ve tamamen elektrikli olan Fuso eCanter kamyonlar yola çıkmaya hazır. Tek şarjla 60 mil mesafe gidebilen kamyonlar, Reuters’in bildirimine göre ilk olarak ABD’nin New York şehrinde yola çıkacaklar.

   Daimler Tesla’ya rakip olur mu?

   Daimler’in bu duyurusu aslında ilginç bir zamana denk geldi çünkü bugün Elon Musk da Tesla’nın elektrikli kamyonlarının 26 Ekim’e ertelendiğini duyurmuştu. Mitsubisho Fuso isimli bu Daimler kamyonlar Tesla ile rekabete girer mi bilmiyoruz ama kısa mesafeli teslimatlar da yaygın olarak kullanılacağı bir gerçek.

   eCanter Fuso araçlar, 4.5 tona kadar yük taşıyabilirken aynı zamanda kabin içinde de üç koltuk bulunuyor. Her ne kadar araç oldukça geniş olsa da uzun mesafeli yolculuklar için tasarlanmadı ve ağırlıklı olarak şehir içinde yük getirip götürecek. Tesla’nın elektrikli kamyonları 200-300 mil arası bir yol giderken, Mitsubisho Fuso’da ise bu rakam sadece 60 mil.

   Daimler kamyon kısa mesafe için ideal

   Tabii her iki araç da dizel rakiplerinden mesafe konusunda oldukça gerideler fakat kısa mesafeli taşımacılıkta çevre kirliliği ve yakıt tasarrufu konusunda aracın fark yaratacağını söyleyebiliriz. Ayrıca Daimler batarya ile mesafe konusunda muhtemelen çeşitli seçenekler de sunacak ve ona göre bir fiyat belirlenecektir.

   Araçların şimdiden bir Japon müşterisi oldu ve Seven-Eleven’ın bu ülkedeki çalışmaları için 25 kamyon siparişi verildi.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.