CRM programı nedir?

   CRM programları özellikle hizmet sektörü gibi direkt olarak müşteri odaklı çalışan firmalar için büyük fayda sağlamakta ve günümüzde çok sık kullanılmaktadır.

   CRM programı nedir?

   CRM, firmaların müşterilerle ilişkilerini iyi bir şekilde yönetebilmek adına faydalandığı bir programdır. Buradaki temel amaç firma-müşteri arasındaki ilişkinin daha iyi bir boyuta ulaşmasını sağlamaktır. İngilizce Customer Relationship Management’ın kısaltması olan CRM, kurumsal ya da kurumsallaşma adımları atan firmalar tarafından kullanılmaktadır. CRM satış esnasındaki verilerin yanı sıra satış sonrası verileri de ölçer ki bu son derece önemlidir. CRM, tek bir veri sağlayan program değildir. Pazarlama, satış ve satış sonraki verileri ölçer. CRM programı sayesinde satıcı-müşteri memnuniyet dengesi çok daha iyi şekilde sağlanabilmektedir.

   CRM programı ne işe yarar?

   CRM programları günümüzde çok sık kullanılmaktadır. Bu programların pek çok avantajı vardır. Özellikle hizmet sektörü gibi direkt olarak müşteri odaklı çalışan firmalar için büyük fayda sağlamaktadır. CRM programı hem mevcut müşterilerin durumunu hem de potansiyel müşteri profilini öğrenmek için kullanılabilir. Müşteri beklentileri, talepleri, geri dönüşlerini CRM programı sayesinde görmek ve değerlendirmek mümkündür.

   CRM programını bir nevi inovatif değerlendirme olarak görmek mümkündür. Geleceğe yapılacak yatırım ve iyileştirmelerin net verilerle elde edilmesini sağlar ki bu da firmalar açısından son derece önemlidir. CRM sayesinde müşteri beklentilerini belirlemek ve bu ihtiyaçlara göre tedbirler almak mümkündür. Veriye dayalı güçlü bir altyapısı bulunduğundan CRM programı ilişkileri geliştirme açısından son derece verimlidir.

   CRM programı kullanma avantajları nelerdir?

   Bir CRM programı kullanarak pek çok veri elde edersiniz. Bu verileri sistemin avantajları olarak değerlendirmek mümkündür. CRM programının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

   • Dijital bir sistem olduğu için müşteri ilişkilerine dair analizleri hızlı bir şekilde elde dersiniz.
   • Toplanan tüm verileri sadece tek bir yerden yönetirsiniz. Bu da farklı pek çok program kullanmanın ve kafa karışıklığının önüne geçmeye yardımcı olur.
   • Müşterilerinizi kategorize edebilirsiniz. Kategori ettiğiniz müşterilerin beklentileri doğrultusunda uygun teklifler ya da kampanyalar düzenleyebilirsiniz.
   • Satış ekibinizin daha etkili çalışmasına olanak tanıyabilirsiniz.
   • CRM programı sayesinde daha etkin, hedefe yönelik bir satış yapabilirsiniz.
   • Müşteriye özel teklif şablonları oluşturabilirsiniz.
   • Mobil entegresi ile saha çalışmalarını daha hızlı yönetebilirsiniz.
   • Personel performansını daha gerçekçi verilerle değerlendirebilirsiniz.
   • Hangi ürün ya da hizmete ilginin daha fazla olduğunu görebilirsiniz.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.