Çin Dev Otobüs Projesini Hayata Geçirdi

   Geçtiğimiz Mayıs ayında Çin tarafından ortaya atılan Dev Otobüs projesinin minyatürü ilgililere duyurulmuştu. Bu projenin hayata geçeceğinden birçok insanın şüphesi bulunuyordu.

   Çin Dev Otobüs Projesini Hayata Geçirdi

   Neredeyse her ülkenin en büyük sorunu haline trafiğe çözüm bulunamıyor. Çinli mühendisler ise bu konuya çok farklı yaklaşarak trafik yoğun olsa da vatandaşlarını istediği yere kısa sürede ulaştırmanın çözümünü planladığı Dev Otobüs ile buldu. 2010 yılında ortaya atılan bu fikre belki de birçok insan gülmüş ve imkansız olarak görmüştü. Çinli mühendisler çalışmalarını ilerleterek 2016 Mayıs ayında projelerinin portatifini yapılan bir fuarda tanıtmıştı. Üzerinden 2 ay kadar bir süre geçmişken proje hayata geçirildi. Geçtiğimiz günlerde uygulamaya konulan otobüs vatandaşlar tarafından da beğenildi. Tramway gibi vagonlar da eklenebilen otobüslerin tek vagonluk kısmı 300 kişilik yolcu taşıma kapasitesine sahip. Dev Otobüs’ün maximum alabildiği hız ise 60 km. Bu teknoloji sayesinde altından otomobiller rahatlıkla geçebiliyor. Dev otobüs ile vatandaşlar trafiği beklemek zorunda kalmıyor.

   İstanbul için düşünülüyor

   Ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul için yapılan tüm alternatifler toplu taşıma ve trafiğe bir türlü çözüm olmuyor. Hepimizin aklında metrobüs ile sorun çözülecek düşüncesi varken sanki ülkemize milyonlarca insan gelmiş gibi artık metrobüs dahi tıklım tıklım ve yetersiz. Suriyeliler gelmeden önce de böyleydi bu. İşte bu yoğun taşıma ve trafik sorununa çözüm olması için İstanbul’a da Dev Otobüs projesi düşünülüyor. İstanbul gibi metropol bir şehir için tek çözüm kaynağı bu olacaktır sanırım. Son yıllarda yapılan atılan adımlar ile trafiğe takılmadan engelsiz ulaşım araçları büyük rağbet görüyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.