CERN’e Türk Teknoloji Şirketinden Destek

   Yüksek lisans öğrencilerinin kurmuş olduğu İzmir Teknoloji Bölgesindeki bir şirketin Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’nin (CERN) ihtiyaçları doğrultusunda açmış oldukları ihaleye kabul edildi.

   CERN’e Türk Teknoloji Şirketinden Destek

   MET İleri Teknoloji firmasının kurulmasında emeği geçen Makine Mühendisliği Bölümü’nde doktora eğitimi süren Murat MERDİN, Yüksek lisans öğrencileri Oğuz Deniz MERDİN ve Doğukan BAYIR yaptıkları açıklamada, Türkiye’nin de üyesi olduğu, süregelen pek çok araştırmada emeği geçen ve özellikle büyük patlama deneyi ile ismi duyulan ve çalışmasına devam eden Avrupa nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN)’in açtığı ihaleye teklif verdiklerini söyledi.

   Bu ihale teklifinin önemli olmasının nedeni aslında bugüne kadar ‘ilk kez Türk şirketlerinden birinin teklif alması’ oldu. Mayıs 2014 de Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN)’ne ortak üye olan Türkiye aradan geçen 2 yıl sonra bir firmasının ihale almasının ne kadar önemli olduğunu görmüş oldu.

   Peki MET ileri teknoloji firması aldığı ihale ile Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN)’e ne yapacak?

   MET İleri Teknoloji Firması yüzde yüz yerli senkron hidrolik kontrol teknolojisini kuracağı söylendi. Ayrıca firma mekanik, elektromekanik ve hidromekanik sistemlerin tasarımcısı olan firma referans olarak TUBİTAK TEYDEB 1507 Projesi kapsamında senkron hidrolik kontrol teknolojisini geliştirmeyi başarmıştı.

   Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN)’e yapılacak bu sistemde Türk mühendislerinin olması hepimizi heyecanlandırmaya başladı. Umarız daha başarılı sonuçlar elde ederiz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.