Bylock Uygulamasında Son Durum

   Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, FETÖ tarafından geliştirildiği iddia edilen Bylock uygulaması hakkında konuştu.

   Bylock Uygulamasında Son Durum

   18 Temmuz tarihinde FETÖ tarafından düzenlenen darbe girişimi sonrası, birçok kurumda incelemeler başlatılmıştı. Asıl merak edilen konu ise, bu terörist grubun, nasıl bu kadar gizli çalışabildikleriydi. Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, terörist grubunun Bylock isimli bir program ile haberleştiklerini duyurdu.

   Bylock programı ile ilgili araştırma yapıldığı zaman, ilk karşımıza çıkan durum, uygulamanın tamamen kriptolu bir yazılım ile ortaya çıkarıldığıdır. Bundan dolayı ifşa edilememişlerdir. Bakan Özlü, yapmış olduğu açıklamalarda, bu uygulamanın TÜBİTAK tarafından yazılmış olabileceğini söyledi. TÜBİTAK’ta yapılan incelemeler ve geçtiğimiz yıllarda bu kurumdan emekli olan kişilerin katkıları ile bu programın hazırlandığı düşünülüyor.

   Kimler bu uygulamayı kullanıyor?

   Artık herkes tarafından bilinen Bylock, şu an 215 bin kullanıcı sayısına sahip. Bu uygulama ile ilgili yapılan araştırmalara bakacak olursak da FETÖ mensubu kişilerin neredeyse tamamının bu uygulamada kayıtlı olduğu anlaşılmıştır.

   Bu uygulama ile birlikte sadece darbe planları değil, TÜBİTAK destekli verilen burslara da ciddi bir müdahale olmuş. Kripto uygulamasının neredeyse tamamının çözüldüğünü belirten Özlü, burs alan ve o dönemde burs hakkına erişemeyen kişilerin de tekrar değerlendirmeye alınacağı bilgisini verdi.  Bakan Özlü, uygulama ile ilgili yapılan araştırma neticesinde, 2011 yılında düzenlenen bilim olimpiyatları sırasında, 73 tane madalyanın FETÖ ile ilişkisi olan liselere ve bu liselerin öğrencilerine verildiği bilgisini de açıkladı.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.