Bu Oyunları Oyuncu Kulaklığı Olmadan Oynamayın

   Kulaklarının dibinde vızıldayan mermiler, yönü duyularak da tespit edilebilen patlamalar, takım arkadaşlarının bağırışları ve daha fazlası oyunculara özel kulaklıklarla kolayca işitilebiliyor.

   Bu Oyunları Oyuncu Kulaklığı Olmadan Oynamayın

   Milyonları peşinden sürükleyen ve bugün sinema sektöründen çok daha büyük bir değer hâline gelen dijital oyun sektörü, bu değerinin karşılığını benzersiz deneyimler sunan yapımlarla vermeyi sürdürüyor. Sinematik bir deneyim vadeden oyunlar, hem görsel hem de işitsel yönden oyuncuların ilgisini çekmeyi rahatlıkla başarıyor. Kimi yapımlar ise sundukları eğlence faktörünün temel dayanaklarından birini işitsel unsurlarına yaslıyor. Oyuncu kulaklığı ile oynanması durumunda oyunculara bambaşka tecrübeler yaşatabilen yapımlar, her yıl düzenlenen yarışmaların ses tasarımı alanında ödüllere dahi layık görülüyor. Peki, hangi oyunlar en iyi oyuncu kulaklığı modelleriyle deneyimlenmeye değer yapımlardan kabul ediliyor?

   Modern Savaşlara Gaming Kulaklık Olmadan Katılmayın

   Activision’ın en değerli markalarından biri olan Call of Duty’nin, adını oyun tarihine altın harflerle yazdırmış bölümü Modern Warfare’in 2019 tarihli sürümü teknolojik anlamda yenilenmiş oluşunu yalnızca görselleriyle değil, işitsel açıdan da oyunculara gösteriyor. Modern zamanlarda geçen oyunun çatışma atmosferini yaratabilmesi, içerdiği müzikler, silah sesleri, diyaloglar ve tabii ki çevresel ses efektleriyle mümkün oluyor. Senaryo bölümünde oyuncuların hikâye örgüsüne kendilerini kaptırabilmeleri gaming headset ile daha kolaylaşıyor. Kulaklarının dibinde vızıldayan mermiler, yönü duyularak da tespit edilebilen patlamalar, takım arkadaşlarının bağırışları ve daha fazlası oyunculara özel kulaklıklarla kolayca işitilebiliyor. Oyunun çok oyunculu tarafı ise oyuncu kulaklığında bulunan mikrofonla daha keyifli hâle geliyor. Takımdaki arkadaşlarıyla diyalog kurmak isteyen oyun tutkunları, mikrofonlarını etkinleştirerek arkadaşlarıyla kesintisiz olarak görüşebiliyor. Bu da maçların kaderini doğrudan doğruya belirliyor.

   Ürkütücü Oyunları Bir de Oyuncu Kulaklığı ile Deneyimleyin

   Oyuncu Kulaklığı

   Max Payne serisiyle oyuncuların gönlüne taht kuran ve Alan Wake, Quantum Break gibi yapıtlarla dümeni biraz daha karanlık tarafa doğru kıran Remedy Entertainment da oyunlarında sesleri başarılı şekilde kullanıyor. Bunun son örneği ise Control adlı oyunda görülüyor. Sıra dışı senaryosunu gerek görsel unsurlarla gerekse çevrede bulunan notlar ve ses kayıtlarıyla destekleyen oyunun işitsel ögelerle de arası hayli iyi. Zira oyuncuların yönetimindeki Jesse Faden’ın mücadele hâlinde olduğu varlıklar kadar paranormal olaylara ev sahipliği yapan Oldest House’dan da gayet ürpertici sesler geliyor. Standart hoparlörler yerine yapımı oyuncu kulaklığı ile deneyimlemek isteyenler, Control oyununun tadını şüphesiz daha çok çıkarıyor.

   Call of Duty: Modern Warfare ve Control gibi ses tasarımı konusunda ödüllü olan bir başka oyun da Resident Evil 2: Remake oluyor. Hayatta kalma-korku türü söz konusu olduğunda klasikler arasında adı geçen yapıtın baştan aşağı yenilenmiş sürümü olan RE2: Remake, nefes kesen görselleri kadar ses efektleriyle de oyuncuları diken üstünde tutmayı başarıyor. Çevredeki zombilerin çıkardıkları seslerden diyaloglara, çevresel seslerden müziklere kadar pek çok nokta oyunun daha korkutucu olmasına hizmet ediyor.

   Epik Karşılaşmalara Kulaklıksız Dâhil Olmayın

   Ses tasarımı alanında ödüllü oyunlar arasında, serinin genel seyrini değiştiren ve içerdiği ilginç konu ile seriye ayrı bir karakter kazandıran Doom Eternal yer alıyor. Cehennemden gelen çeşit çeşit iblislerle ve devasa canavarlarla kıyasıya bir mücadele hâlinde olan oyuncuları Doom Eternal’da müthiş silah sesleri, yaratıklardan gelen ilginç işitsel detaylar ve tabii ki harikulade rock parçaları bekliyor. Doom Eternal’ın oyuncu kulaklığı ile yaşattığı deneyim çok daha farklı bir noktaya gelirken oyunun düşük frekanslı-bas seslerde titreşim sağlayan oyuncu kulaklıkları ile oynanması halinde bu tecrübe tepeden tırnağa değişiyor.

   Eğer siz de ses tasarımı ödüllü oyunlarla zaman geçirirken oyuncu kulaklığı kullanmayı hedefliyorsanız oyuncu bilgisayarı ve ekipmanları konusunda uzman olan Monster’ın imzasını taşıyan oyuncu kulaklığı fiyatlarını inceleyebilir, dilediğiniz modelle oyunculuk kariyerinize devam edebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.