Blog Yazmak İçin En İyi 5 Konu

   Blog siteleri, sitenin yazarlarının kendi kişisel tecrübelerini veya uzmanlık alanlarına ilişkin bilgilerini paylaştığı siteler olarak tanımlanabilir.

   Blog Yazmak İçin En İyi 5 Konu

   Günümüzde dijital dönüşüm artık yadsınamayacak ölçüde önem verilen bir konu haline geldi. Özellikle son birkaç aydır bütün dünyanın içerisinde yer aldığı Coronavirus salgınından sonra en temel insan ihtiyaçlarının dahi internet üzerinden giderilebildiği bir dünyaya doğru ilerlemeye başladık.

   Pek çok sektör, uzaktan çalışma koşullarına kendilerini adapte etmeye çoktan başladılar. İşletmelerin çalışma şekillerinde köklü değişiklikler bekleniyor. Halihazırda dünyayı saran ağ olan internetin artık her anlamda bunu yapmasının adımları atılmaya zaten başlanmıştı. Yaşadığımız Coronavirus salgını da bunu hızlandıran bir etken oldu.

   Bugün internetin dünyanın en yaygın kullanılan bilgi kaynağı olduğunu hepimiz kabul ederiz. İnsanlar, akıllarına gelen her türlü soruyu artık arama motorlarına dolayısıyla da internete soruyorlar. Elbette ki bu noktada akıllara bu sorulara cevap veren siteler geliyor.

   Bunların en popülerleri blog siteleri. Blog siteleri aslında salt bilgi vermek amacıyla kurulmamış ancak sitenin yazarlarının kendi kişisel tecrübelerini veya uzmanlık alanlarına ilişkin bilgilerini paylaştığı siteler olarak tanımlanabilir.

   İnternet teknolojilerinin bu kadar popüler olduğu bu dönemde blog siteleri de yoğun ilgi görüyor. Bu noktada aklınıza neden ben de bir blog sitesi kurmayayım fikri gelebilir.

   Eskiden blog sitesi kurmak sadece bu alana ilgili kişilerin yapabileceği bir şey iken günümüzde artık kolay internet sitesi kurma araçları sayesinde dakikalar içerisinde bir blog sitesini kurup yayına alabilmeniz mümkün olacaktır.

   Ancak aklınıza bir blog sitesi kurmak için hangi konulara yönelmeliyim sorusu gelebilir. Biz de bu yazımızda ilgi çekici bir blog sitesinin hangi konular hakkında kurulabileceğinden bahsetmek istiyoruz.

   Ama önce kısaca blog sitesi için teknik gerekliliklerin neler olduğundan bahsedelim.

   Blog sitesi kurmak için neler gerekir?

   Blog sitesi kurmak için neler gerekir

   Elbette bir internet sitesi kurmak istiyorsanız her şeyden önce internette yayın yapacağınız kendinize özel bir alan adınızın olması gerekir. Bu alan adına domain de denilmektedir.

   Domainler bunların satışını yapma yetkisi olan firmalar tarafından satılmaktadır. Piyasada yer alan pek çok firmadan domain satın alabilirsiniz. Bu noktada daha çok kullanıcıya ulaşmak gibi bir amacınız varsa domain adınızın blog siteniz yayınladığınız konu ile alakalı olmasına dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

   Domain satın alındıktan sonra internet sitenizde yayın yapacağınız içeriklerin depolanarak kullanıcıların sizin alan adınızı tarayıcılarına girdiklerinde bu içeriklerin onların karşısına çıkmasını sağlayacak bir sunucunuzun olması gerekmektedir. Kısaca, internette yayın yapmak için bir sunucunuzun olması gerekmektedir.

   Sunucunuzun olmasının gerekliliği dediğimizde korkmanıza gerek yok. Zira internette yayın yapmak için gerekli olan sunucuları elde etmenin en kolay yolu, bu sunucuları kiralamak.

   Yine internet sunucularını sağlayan birtakım sağlayıcı şirketler vardır. Bu sağlayıcı şirketlerinden belli dönemler için sunucu kiralayabilir ve içeriklerinizi bu sunucular üzerinde barındırarak internet yayınınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sunucu kiralama ve sunucular üzerinden yayın yapma işlemine web hosting denildiğini de burada belirtelim.

   İnternet sitesini kurmak için kolay yöntemler ise hazır web sitesi araçlarını kullanmaktır. Bu araçlardan bazılarına örnek olarak; Worpress, Drupal ve Wix gibi araçlar verilebilir.

   Bizim bu yazımızdaki amacımız blog sitesi yazmak için en iyi konular olduğu için daha fazla teknik detay ile sizi sıkmadan hemen iyi bir blog sitesi oluşturabileceğiniz konulara geçelim.

   Seyahat

   Seyahat

   Seyahat konusu, tüm dünyada çok popüler blog konularından biridir. Pek çok insan seyahat etmeyi sever. Ancak gerek seyahat için yeterli vakitleri veya bütçeleri olmadığı için akıllarında olan seyahatleri çoğu zaman gerçekleştiremezler.

   Bu noktada insanlara dünyanın farklı yerleri hakkında bilgi edinmek ve oraları görmek için en iyi seçenek seyahat bloglarıdır.

   Ayrıca seyahat blogları sadece sizin gittiğiniz yerlere gitmeyi düşünen kişilere de yol göstermeniz gibi bir işlevi de gerçekleştirir. Seyahat planı hazırlayan kişilerin gittiğiniz yerler ile ilgili merak edeceği konular hakkında da içerikler hazırlarsanız oldukça popüler bir seyahat blogunuz olacaktır.

   Elbette ki seyahat denilince sadece yazılı içerikler kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkarmayacaktır. Nitekim, insanlar gittiğiniz yerlerin dikkat çekici yerlerini görmek de isteyeceklerdir. Bu nedenle bir seyahat blogu kurmayı düşünüyorsanız ve özellikle gidip gördüğünüz yerlerle ilgili deneyimlerinizden bahsetmek istiyorsanız muhakkak bir fotoğraf makinesi edinmeniz gerekmektedir. İçeriklerinize o yerin kendi çektiğiniz fotoğraflarını ekleyerek çok daha zengin ve kullanıcı deneyimi açısından da doyurucu bir site oluşturmuş olursunuz.

   Bizce seyahat alanı, blog yazmak isteyenler için çok zengin bir alan ve her zaman güncel içeriklere yer verilebilecek bir alan.

   Ebeveyn Konuları

   Ebeveyn Konuları

   Bir blog sitesi açmak için en iyi konulardan biri de ebeveynler ile ilgili konulardır. Nitekim, artık günümüzde internet ile iç içe ebeveynlerin sayısı oldukça artmış durumda.

   Özellikle yeni doğan bebeği veya 18 yaş altı çocuğu olan pek çok ebeveyn çocuk gelişimi ile ilgili yaşadığı sıkıntılara internet üzerinden çözüm bulma eğilimi içerisinde.

   Özellikle blog sitesi üzerinden para kazanmak isteyenler için de bu konu oldukça verimli bir konu olacaktır. Nitekim, çocuk yetiştirme ile ilgili çok fazla bilgisi olmayan ebeveynler, internet üzerinden bebek ürünleri hakkında bilgi alabiliyor. Blogunuzun yeterli bir kullanıcı trafiğine erişmesi halinde bu alanda sponsorluk teklifleri almaya da başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

   Seyahat kadar olmasa da içeriklerinizin zenginliği açısından özgün görselleriniz ve hazırlayabileceğiniz videolar ile de blog sitenizi zenginleştirmeyi unutmayın.

   Spor

   Spor

   Ülkemizde özellikle erkeklerin en çok ilgilendiği konuların başında spor geliyor. Spor alanında üreteceğiniz herhangi bir içerik, özellikle futbol alanında, yoğun ilgi görebilir. Elbette ki içeriğinizin kalitesi ile orantılı olarak.

   Spor alanı ucu bucağı olmayan çok geniş bir alandır. Dolayısıyla salt spor konusu üzerine bir blog sitesi kurmak alanınızı çok genişletecektir. Bunu yapabileceğiniz gibi belli bir spor dalı üzerine de içerik hazırladığınız bir spor blog sitesi kurabilirsiniz. Eğer kısa sürede kullanıcı çekmek istiyorsanız futbol bu alan için biçilmiş kaftan. Ancak futboldaki rekabet sizi ürkütüyorsa herkesin çok ilgi duyduğu ancak yapmanın cesaret gerektireceği extreme sporlar gibi spor türleri hakkında da içerik üretebilirsiniz. Hatta belli bir kitleye ulaştıktan sonra bu sporları kendiniz de deneyimleyerek kişisel deneyimlerinizi takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz.

   Yemek

   Yemek

   En popüler ve ilgi çeken blog konularından bahsederken yemek konusundan bahsetmemek olmazdı.

   İnsanların farklı yemek tariflerine ilgileri tarihin her döneminde olmuştur. Elbette ki bilgiye erişimin bu kadar kolay olduğu bir dönemde internetin de bu amaç için yoğun bir şekilde kullanılması da oldukça doğaldır.

   Yemek yapma konusunda kendinizi iyi görüyor ve bu yaptığınız farklı tarifleri insanlarla paylaşmak en iyi blog sitesi konularından biri olacaktır.

   Halihazırda pek çok farklı yemek blog sitesi var. Rakiplerinizden farklılaşmak için kendinizi özel bir mutfakta uzmanlaştırabilirsiniz. Örneğin; sadece Akdeniz mutfağına ait yemek içerikleri üreten bir blog sitesi oluşturabilirsiniz. Bu noktada kendinizi sınırlandırdığınızı düşünmeyin. Tabii ki Akdeniz mutfağı ile ilgili içerikler paylaşan bir blogsanız ziyaretçilerinizin sizden beklentisi Akdeniz mutfağı yemekleri olacaktır. Ancak blog sitesinde sınır sizsiniz. Sitenizin çoğunda Akdeniz mutfağı yemekleri içerikleri olacaktır. Ancak illa ki konu dışı paylaşımlar yapabilirsiniz.

   Sinema – Dizi

   Sinema - Dizi

   İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte artık herkes her istediği sinema filmine veya diziye kolay bir şekilde erişebiliyor. Dolayısıyla bir sinema filmi veya dizi internet ile eskisinden olduğundan çok daha fazla kişiye ulaşıyor.

   Bugün özellikle bu alanda içerikler üreten bloglar da yoğun ilgi görüyor. İzlediğiniz filmlerin veya dizilerin analizlerini yapacağınız ve ziyaretçilerinize film – dizi önerisinde bulunabileceğiniz bir blog fikri oldukça iyi bir fikir.

   Bununla birlikte film ve dizilerle ilgili içerikleri sadece analiz ve öneri şeklinde ele almayın. İzlediğiniz filmlerin çarpıcı repliklerini ele alabilir, filmler ve dizilere ilişkin capsler oluşturabilirsiniz. Bu sayede birbirinden eğlenceli içerikler de üreterek blog sitenizin monotonlaşmasını engelleyebilirsiniz.

   Blog yazısı yazarken nelere dikkat edilmelidir?

   Blog yazısı yazarken nelere dikkat edilmelidir

   Konumu seçtim; ancak içeriği oluştururken nasıl bir davranış içerisine girmeliyim diye soruyorsanız öncelikle tüm blog sitesi kurmak isteyen kişilerin bu soruyu sorduğunu öncelikle bilin.

   Blog sitesine içerik üretmek deneme yanılma yöntemi ile kişinin kendi kendine doğru üslubunu bildiği bir süreçtir. Ancak yine de temel olarak dikkat edilmesi gereken birkaç husustan bahsedebiliriz:

   • Öncelikle blog sitesini ziyaret eden kişilerin daha kolay okunan yazılar görmek istediğini unutmayın. Bu yüzden uzun paragraflar veya ağır bir dile sahip yazılar yazmaktan sakının. Yazınızın daha kolay okunmasını sağlamak için madde işaretleri, alt başlıklar ve kısa paragrafları kullanmaya çalışın.
   • Edebi bir yazı kaleme almayın. Zira edebiyat okumak isteyen kişiler, blog sitelerini tercih etmezler. Bu yüzden ne kadar sade ve akıcı bir dille yazarsanız içeriğiniz o kadar çok ilgi çekecektir.
   • Yazınızı mümkün olduğunca görselleştirmeye gayret edin. Ancak bu yazınızın baştan aşağı görsel ile bezenmesi anlamına gelmesin. Gerekli yerlerde mümkün mertebe özgün görseller kullanarak yazınızı daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.
   • Sosyal medya sitelerinden destek alın. Sitenizin sosyal medya hesaplarını oluşturun ve bunları elinizden geldiğince aktif olarak kullanın. Sitenizde de sosyal medya hesaplarınızın paylaşımlarına yer verin.
   • Video içerikler üretin. Bunlara özel olarak vlog ismi verilmektedir. Bir geziye gittiğinizde veya yeni bir ürünü denediğinizde karşılaştığınız deneyimleri bir video ile sitenizde paylaşmanız oldukça faydalı olacaktır.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.