Bilgisayarların Aşırı Isınmasının Sebepleri

   Bilgisayarların aşırı ısınmasının sebepleri arasında fan kirliliği birinci sırada olmakla beraber birçok farklı sebep de olabilir.

   Bilgisayarların Aşırı Isınmasının Sebepleri

   Özellikle yaz aylarında bilgisayarlarımız normalden çok daha fazla ısınmaya başlar. Etraftaki sıcak havanın etkisi ile hava akışı iyi olmayan bilgisayarlar sağlıklı bir şekilde soğuyamadığından sürekli kapanıyordur. Yaz kış fark etmeden bilgisayarların sağlıklı çalışmaya devam etmesini istorsanız bakımlarını eksik etmemeniz gerekir. Bilgisayarların aşırı ısınmasının sebepleri arasında fan kirliliği birinci sıradadır. Fan pervaneleri arasında toz bulunması, doğru bir şekilde çalışmasını engellemektedir.

   Fan rahat bir şekilde dönemez ve hatta aşırı ses ile sizi rahatsız edebilir. Hatta plastik olduğundan dolayı dönmek için zorlandığında çatlama ve kırılmalar meydana gelebilir. İçerideki sıcak havayı dışarı atarak dışarıdan serin hava alamayan fan da dolayısıyla içerideki donanımları soğutamaz. Aşırı ısınan donanımlarda otomatik olarak kendini korumaya geçerek bilgisayarınızı kapatmaktadır.

   Aşırı Isınan Bilgisayar için Ne Yapmalıyız?

   • Öncelikle Isınma Sebebinin Kaynağını Bulmamız Gerekiyor. Fanların tozlu olup olmadığını kontrol edelim.
   • Termal macun kurumuş olabilir. Uzun zaman tazelenmeyen termal macunlar kurumakta ve işlevini yitirmektedir.
   • Elektronik bir sorun olabilir. Macun yeni ve temiz bir donanım devresel bir sorun kaynaklı aşırı ısınabilir.
   • Verilen güç doğru mu? Güç kaynadığınızdan ihtiyacı olan elektriği çekebiliyor mu kontrol etmeliyiz.

   Tüm bu işlemler için uzman ekipler tarafından yapılan testleri tercih etmelisiniz. Profesyonel kişiler dışında yapılacak işlemler bilgisayarlarınızı çok daha kötü durumlara sokabilir. Lenovo servis tarafından yapılan her işlemde garanti verilmektedir. Eğer ki bilgisayarlarınıza değer veriyorsanız, herhangi bir servise teslim etmezsiniz.

   Aşırı Isınan Parça Değişmeli mi?

   Tüm kontrollerden sonra temiz olduğu ve ısınmasının çevre etkenleri ile tamamen alakası olduğu tespit edilirse, parça ayrı bir sistem ile bir kez daha test edilir. Bir kanıya varıldığında iyice emin olmak için sürekli sağlaması yapılmaktadır. Tüm detaylı testlerden sonra ısınmaya devam eden donanımın türüne göre işlem yapılmaktadır.

   Örneğin; elimizdeki donanım ekran kartı ise, kart üzerindeki devre elemanlarından birinin arızası ile oluşan bir ısınmada bu devre elemanı sökülerek değiştirilir. Sonrasında test edilerek kartın sağlığı kontrol edilir.

   Eğer donanımımız işlemci ise ve aşırı ısınıyorsa direk olarak değişimi yapılabilir. İşlemci tamiri dikiş tutan kalıcı çözümü olan bir işlem değildir. İdare edilecek onarımlara para verilmesine karşı olan Lenovo teknik servisi sizlere bu ve bunun gibi işlemler ile hizmet vermemektedir. Her zaman kalıcı çözümler, her zaman sağlıklı uzun ömürlü bilgisayarlar.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.