Bilgisayar Performansı Arttırma ve Soğutma

   Aşırı ısınan bilgisayarlarda yapılan işlemlerde yavaşlama ve zamanla donanımlarında teknik sorunlar meydana gelebilir.

   Bilgisayar Performansı Arttırma ve Soğutma

   Zaman zaman bilgisayarlarınızda donmalar ve performans kayıpları mı meydana geliyor? Hatta böyle zamanlarda fan sesinin birden arttığını ve bilgisayarınızın ısındığını fark ediyorsunuzdur. Bunun sebebi aslında yük altında olduğu işlemlerden kaynaklanır. Teknik olarak stres altında tabiri kullanılır. Bilgisayarlar stres altında yüksek donanım ihtiyacı olan işlemler yaparken hem aşırı ısınmaya hem de daha sesli çalışmaya başlar. Oluşan bu ısıyı soğutmaya çalışan soğutma sistemleri daha hızlı çalışmaya ve daha çok enerji harcamaya başlar.

   Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?

   Bilgisayarların yüksek donanım ihtiyaçları olan durumlarda çalışmalarını kolaylaştırmak için en önemli unsurların başında hava aerodinamiği gelir. Bilgisayarınız masaüstü bilgisayar kasası ise, fanların konumları ve yönleri çok önemlidir. Rahat bir şekilde hava akışı sağlanan bilgisayarların yük altında çalışama esnasında daha serin kaldığı gözlenmektedir.

   Aynı durum dizüstü bilgisayarlarda da geçerlidir. Tabi dizüstü bilgisayarı masaüstü bilgisayar kasası gibi optimize etmemiz olanaksızdır. Üretici firma tarafından nasıl tasarlandıysa o şekilde kullanmaya devam ederiz. Ancak soğutma sisteminin yetersiz geldiği durumlarda ekstra fan soğutucu ürünleri kullanılabilir. HP Servis tarafından kontrol edilen bilgisayarların büyük bir çoğunluğunda asıl ısınma sebebi bilgisayarın aşırı kirlenmesi ve uzun süre bakım yapılmaması olduğu görülmektedir.

   Bilgisayar Nasıl Soğutulur?

   Bir bilgisayarın farklı teknolojiler ile soğutması yapılabilir. Sıvı soğutma gibi sistemlerde nitrojenli su ile borular yardımıyla taşınan sıvılar işlemci ve ekran kartları entegreleri üzerine taşınır. Tabi ki bu sıvılar elektronik cihazlar üzerine temas etmemektedir. Sıvı soğutmaların avantajı sessiz çalışmalarıdır.

   Birde fanlı sıvı soğutma sistemleri var ki, bunlar fanlar aracılığı ile borularda ki sıvıları soğutup sistem içerisinde dolaşmasına yaramaktadır. Bu tarz sıvı soğutmaların diğer sıvı soğutma teknolojilerine göre daha az enerji harcaması bir avantaj olsa da fan sesleri vardır.

   Son olarak direk olarak sadece fan ile soğutma yöntemi vardır ve bu yöntem en yaygın kullanılan başlangıç düzeyinde bir soğutma teknolojisidir. Tabi ki farklı boyutlarda ve ufak tefek teknoloji değişimleri yaşanan fan sistemleri vardır ancak en temelde ısınacak donanım üzerine bakır ızgaralar ve birde fan monte edilmiş yapıda bulunur. Aslında tüm soğutma sistemlerinde kullanılabilmesine rağmen en çok bu modelde termal macun kullanılır. Termal macun ve üzerindeki fan ile bakır boruların soğuması ile ısınan işlemcinin sıcaklık seviyesi düşürülmeye çalışılır.

   Soğutma sistemlerindeki herhangi bir arıza veya bakımsızlıktan dolayı oluşan tozlar bilgisayarın sağlıklı bir şekilde soğutulmasına engel teşkil eder. Aşırı ısınan bilgisayarında donanımlarında teknik sorunlar meydana gelebilir. Kullanım ömürlerinin azalmasının en büyük sebebidir bu aşırı ısınmalar ve tozlanmalar. Ayrıca fan pervanelerindeki hasar çatlama vb. sorunlarda aşırı gürültü ve düzgün hava akışı sağlayamama gibi sorunlar ortaya çıkartır. Bilgisayar teknik servisleri aracılığı ile düzenli bakımların yapılması bilgisayarların performanslarını ve sağlıklı uzun ömür kullanımlarını arttırmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.