Bilgisayar Dosyalarıyla İlgili En Sık İhtiyaç Duyacağınız Uygulamalara Çözümler

   Bilgisayar Dosyalarıyla İlgili En Sık İhtiyaç Duyacağınız Uygulamalara Çözümler

   Çağımız tam anlamıyla bilgisayar çağı. İlk bilgisayar hayatımıza girdikten sonra aradan 70 seneden fazla bir zaman geçti. O günden bugüne bilgisayarlar hayatımızda her geçen gün bir önceki günden daha çok yer edindi ve daha gelişmiş uygulamaları bilgisayar ile yapabilmeye başladık.

   Bugün bilgisayar teknolojileri ve internet sayesinde eskiden çok zahmetli yaptığımız pek çok şeyi kolayca gerçekleştirebiliyoruz.

   Ancak bazı şeyleri bilgisayarlar ile yapmak da bilgisayarlara has sorunların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Bilgisayar uygulamalarında karşımıza en çok çıkan sorunları bu yazımızda ele almaya çalıştık. Tabii ki pratik çözümleriyle birlikte. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

   Video Boyutu Küçültme

   Bilgisayar ile ilgilenen herkesin bir şekilde videolar ile işi olmuştur. Birine video gönderme ya da bir internet sitesine video yüklemek gibi. Profesyonel olarak ya da amatör bir şekilde video işleriyle ilgilenenler için burada vereceğimiz bilgi gerçekten hayat kurtarıcı olacaktır.

   Video dosyalarının boyutları genellikle oldukça büyüktür. Bu nedenle bu dosyaların transferi de bir hayli vakit alır. Ancak video dosyalarının farklı dosya formatları sayesinde kalite kaybı olmadan video boyutu küçültme işlemi yapılabilmektedir.

   Bunun için gerekli olan tek şey video sıkıştırma programı ve boyutunu küçülteceğiniz videodur. Bu programlar sayesinde videolarınızı daha küçük boyutlara sıkıştırabilir ve daha az zamanda kalite kaybı yaşatmadan video dosyanızı kolayca transfer edebilirsiniz.

   Örneğin; 4K videonuzu Youtube’a yüklemek istiyorsunuz ve geçici olarak yavaş internet bağlantısına sahip bir yerdesiniz. İşte böylesi bir durumda indireceğiniz video boyutu küçültme programı ile bu videoyu programa atarak tek tıkla dönüştürme işlemini yapabilirsiniz.

   Daha detaylı bilgiyi bu bağlantı üzerinden edinebilirsiniz.

   Word dosyayı PDF’e veya PDF dosyayı Word’e çevirme

   Özellikle akademik camiada yapılan yayınlar için en çok tercih edilen dosya türü şüphesiz PDF tarzı dosyalardır. PDF tarzındaki bu dosyalar üzerinde oynama yapmak bilindiği üzere mümkün değildir. Bu nedenle yayın işleriyle uğraşanlar ya da akademik camiada kendine yer edinmeye çalışanlar için muhakkak PDF dosya üzerindeki bir metinde düzenleme yapmaları gerekecektir.

   Dolayısıyla karşınıza bu şekilde çıkan PDF bir dosyayı Word formatına nasıl alacağınızı düşünüyorsanız bunun oldukça kolay ve online bir yolu var. Hiçbir program indirmeden bu site ile PDF dosyalarınızı kolayca Word formatına çevirebilirsiniz.

   Siteye girdiğinizde karşınıza gelen sayfaya çevirmek istediğiniz dosyayı sürükleyerek bırakın. Sayfaya dosya eklemek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de “Dosyaları Seç” butonuna tıklamaktır.

   Ardından buraya eklemiş olduğunuz dosyalar otomatik olarak PDF’den Word’e sizin ekstra bir işlem yapmanıza ihtiyacınız kalmadan çevrilecektir.

   Ayrıca SmallPDF, Chrome eklentisini tarayıcınıza kurarak da siteye girmenize gerek kalmadan çevirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

   Youtube Video Dönüştürücü

   İnternette artık video veya müzik içeriği dediğimizde ilk olarak hepimizin aklına uzun yıllardır tek bir site geliyor: Youtube.

   Tabii ki zaman içerisinde bazı müzik uygulamaları da çıktı ve bunların Youtube’u belli ölçüde tahtından etmeye yeltendiği oldu. Ancak hala internet kullanan çok geniş bir kitle şarkı dinlemek için Youtube’u kullanıyor.

   Ya da video hazırlamak isteyenler, bu videolarını hazırlarken kendi görüntülerinin yanı sıra Youtube videolarına ihtiyaç duyabiliyor. Bununla birlikte bunlardan tamamen farklı amaçlarla bir şekilde Youtube’dan video indirmeye internet kullanıcıları ihtiyaç duyuyor ve muhakkak duyacaktır da.

   Bunu yaparken aynı zaman sabit standart bir format değil de farklı formatlar ile video indirmek de aynı şekilde istenebilir. Bunun için de yine programa ihtiyaç duymadan online bir çözümü sizlere sunmak istiyoruz.

   Bu site ile Youtube üzerinden bir videoyu başka hiçbir programa ihtiyaç duymadan sadece linkini kullanarak istediğiniz formatta indirebilirsiniz. Üstelik bu link ile hem bilgisayarınıza hem de mobil cihazlarınıza istediğiniz cihaza indirme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

   Sitenin bir diğer güzelliği de sadece Youtube da değil, günümüzün bütün popüler sosyal medya uygulamalarında yer alan videoları indirmeye olanak tanımasıdır. Bu noktada diğer pek çok site sadece Youtube videolarını indirmeye olanak tanırken link ile belirttiğimiz yerden Tiktok, Instagram ve hatta Twitter gibi sosyal medya sitelerinde yer alan videoları da indirmeniz mümkündür.

   Çeviri Yapma

   İnterneti bir şekilde kullanan herkes, bilmediği bir dildeki sitelerde yer alan bilgilerden faydalanmak istemiştir. Burada sadece İngilizceden bahsetmiyoruz elbette. Günümüzde İngilizce dışındaki dillerde de internetten çok derinlikli bilgiler edinmek mümkün.

   İnternetin bu denli sağlam bilgi derinliğini kullanmak isteyenler için çeviri siteleri muhakkak gerekecektir. Çeviri denildiğinde de pek çok kişinin aklına ilk olarak Google Translate gelmektedir.

   İngilizce Türkçe dahil 90 farklı dilde çeviri yapabilen Google Translate, Google markasının gücünden dolayı en çok kullanılan çeviri sitesidir. Ancak çeviri dendiğinde Google’dan daha pratik bir platformu tanıtmak isteriz: Translate.com

   Translate de tıpkı Google gibi 90 farklı dilde çeviri yapıyor ve bu diller arasında Türkçe de var. İlk etapta Translate’in Google’dan çok bir farkı yok gibi durmasına rağmen Translate’i Google’dan ayıran en önemli unsur çevirideki yapay zeka uygulamalarını daha iyi kullanabilen bir algoritma geliştirmiş olması.

   Ayrıca Google Translate’den farklı olarak mobil uygulamalarda da verdiği hizmeti sürdürmesi Translate’i bir adım öne taşıyor.

   Gördüğünüz gibi bilgisayar ve internet kullanıcılarının genel olarak ihtiyaç duyacakları işlemlere dair bilgiler vermeye çalıştık. Ancak elbette internette bunlardan çok daha farklı ve kullanışlı işlemler yapılmasına imkan tanınıyor. Bizim buradaki amacımız en sık kullanılan uygulamaları değerlendirmek oldu. Umarız faydalı olmuştur.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.