Başarılı Bir Sosyal Medya Video Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

   Sosyal medya ve video gibi iki güçlü aracı birleştirerek, çok etkili ve başarılı bir video pazarlama planı oluşturabilirsiniz.

   Başarılı Bir Sosyal Medya Video Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

   Videoların popülaritesi zamanla arttı. Her gün bireylerin yüzde 55’i videolardan oluşan medyayı izliyor. Aslında, Y kuşağı ve Z kuşağı videolara o kadar bağımlı ki onlarsız hayatlarını hayal dahi edemiyorlar. Zamanlarının çoğu, çok sayıda kaydın merkezde olduğu sosyal medyada geçiyor. Bunu bir pazarlamacı olarak kabul edin ve bir sosyal medya video pazarlama stratejisi oluşturmaya başlayın.

   3,6 milyardan fazla kullanıcısı olan sosyal medya platformları, işletmenizin büyümesi için verimli bir zemin sunuyor. Videolardan biraz destek alarak kısa sürede başarılı olacaksınız. Neyse ki videolar o kadar uyarlanabilir ki sosyal medya sitelerinde çeşitli şekillerde kullanılabilirler. Her zaman aynı stili veya türü kullanmakla sınırlı değilsiniz. Ayrıca, video pazarlamayı birkaç yıl öncesine göre çok daha erişilebilir hale getiren canlı akış videoları, kullanımı kolay platformlar ve düzenleme araçları da var.

   Bugünlerde video kullanmamak için artık mazeret yok. Bu yazıda size etkili bir sosyal medya video pazarlama planının nasıl oluşturulacağını göstereceğiz. Bu iki güçlü aracı birleştirerek daha geniş bir kitleye ulaşacak ve kalıcı bir etki bırakacaksınız.

   Sosyal Medya için Video Stratejisi Oluşturma

   Tüm ana sosyal ağ platformları tarafından biraz bunalmış hissediyorsanız sizi suçlamıyoruz. Ancak, ayağa kalkmalı ve sosyal medya pazarlama stratejiniz üzerinde çalışmaya başlamalısınız. Yani pazar araştırması yapmayı ve müşterilerinizin en çok nerede vakit geçirdiğini belirlemeniz gerekiyor.

   Ya kısa Boomerang yapıyorlar ya da Instagram Hikayeleri paylaşıyorlar. Veya bir TikTok videosuna eşlik edecek yeni bir dans trendi tasarlıyorlar. Sonuç olarak, hedef kitlenizin markanızdan haberdar olmasını sağlamak için güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmalısınız. Ve videolar yolculuğunuzda size yardımcı olabilir.

   Video Pazarlama Hedefleri Oluşturun

   Sosyal medyada hangi tür videoları paylaşacağınızı düşünmeye başlamadan önce bir hedef belirleyin. Video ile ne elde etmeyi umuyorsunuz? Şirketinizin başarısında nasıl bir rol oynayacak?

   Yeni bir pazarlamacıysanız, bunalmamak için birkaç hedefle başlamanızı öneririz. Örneğin hedeflerinizden biri marka bilinirliğini artırmak olabilir. Belki de hedef kitlenizin bülteninize kaydolmasını istiyorsunuz.

   Hangi seçeneği seçerseniz seçin, önünüzde net bir hedef görmelisiniz. Bundan sonra, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

   Platformlarınızı Seçin

   Sosyal Medya Video Pazarlama Stratejisi İçin Platform Seçimi

   Her büyük sosyal medya ağı, üyelerinin video izlemeyi sevdiğini anlar. Sonuç olarak, çoğu odaklarını videoya kaydırdı. Örneğin, Instagram’ı ele alalım. Eskiden büyük ölçüde bir fotoğraf paylaşım hizmetiydi, ancak bugün viral bir videoya rastlamadan sayfanızda gezinmek imkansız. Örneğin Snapchat ve TikTok, büyük ölçüde videolara güveniyor. Bu yüzden sosyal medya için bir video pazarlama planına ihtiyacınız var.

   Daha önce hiç video yayınlamadıysanız, zaten bir takipçinizin olduğu ağla başlayın. Statista’ya göre, internet kullanıcıları zamanlarının yarısından fazlasını Facebook, Instagram ve Snapchat’te video içeriği tüketerek geçiriyor. Sonuç olarak, bu platformlardan biriyle başlamanızı öneririz.

   Video Türüne Karar Verin

   Video, eğlenceli ve büyüleyici olmasının yanı sıra uyarlanabilir. Sonuç olarak, onları şaşırtabileceğiniz için kitleniz ürünlerinizi izlemekten asla bıkmayacak. Sosyal medya videoları, içerik stratejinizi çeşitli şekillerde tamamlamak için kullanılabilir.

   En önemli aşamalardan biri, şirketiniz için hangi video türünün en iyi olduğunu belirlemektir. Sonuçta, her video eşit oluşturulmaz. 

   Prodüksiyonu Planlayın

   Sosyal Medya Video Pazarlama Stratejisi İçin Prodüksiyon Planlama

   Sosyal medya video pazarlama yaklaşımınızı önceden planlarsanız zamandan ve paradan tasarruf edersiniz. Eyleme girmeden önce videonuzun nasıl görünmesini istediğinizi bilmek çok önemlidir. Pazarlamacıların çoğu kendi filmlerini yapmaya başvuruyor. İşte onların izinden gitmek istiyorsanız yapmanız gerekenler:

   • Gerekli ekipmanı edinin
   • Senaryo yazılmalı ve düzenlenmeli
   • Sahne önünde ve arkasında size yardımcı olacak mükemmel ekibi bir araya getirin
   • Videonun çekileceği ve düzenleneceği yeri bulun
   • Nihai ürünü herhangi bir sorun için inceleyin

   Kizoa, geçiş efektleri, arka plan müziği ve metin animasyonu gibi gelişmiş araçlara sahip çevrimiçi bir video düzenleyicidir. Ücretsiz özelliklerle hizmet, orijinal dosyaya hızla filtreler, metinler ve film müzikleri uygulayarak amatör olarak kaydedilmiş videoları geliştirmek isteyen kişiler için idealdir. Kizoa, özellikle 4K kalitede düzenlenmiş videoları sosyal ağlarda indirmenize veya paylaşmanıza izin verir.

   Düzenlemeleri kaydetmek için kullanıcıların bir e-posta adresi ve şifre ile hızlı bir kayıt yapmaları gerekir. Ardından platform dosyanın kilidini açar ve Facebook, Twitter ve YouTube ile indirme ve paylaşma seçeneklerine izin verir.

   Sonuçları Analiz Edin

   Sosyal medya video pazarlama yaklaşımınızdaki en önemli aşama, sonuncusudur. Videoyu paylaşmayı bitirdikten sonra sonuçlara bir göz atın. İstatistiklere bakmazsanız, videonun hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığını bilemezsiniz. Videonuzu kaç kişi gördü? Saat kaçta izlendi? Beğeniler ve paylaşımlar ilgi görüyor mu?

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.