Artık Tarihi Eserler Üzerinde Ne Yazdığını Okuyabileceksiniz

   Türkiye’de artık akıllı telefonların özelliklerinden devlet kurumları da yararlanmaya başladı. Bunun ilk örneği ise tarihi mezar taşları oldu.

   Artık Tarihi Eserler Üzerinde Ne Yazdığını Okuyabileceksiniz

   Tokat’a bağlı Niksar ilçesinde bilindiği üzere eski anıt ve mezarlar bulunmakta. Fakat günümüzde artık bu yazıtlar ile aynı alfabeyi kullanmadığımız için maalesef üzerinde yazanları anlayamıyoruz. Genel olarak yanlarındaki tabelalarda Türkçe açıklaması yazsa da vakit darlığından bunları okuyamadan geçmek zorunda kalıyoruz. Fakat Niksar Belediyesi yaklaşık 2 ay önce başlattığı uygulama ile turist ve tarihi eser sevenlerin işini kolaylaştıracak bir yeniliğe imza attı. Son dönemlerde akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanan “karekod” teknolojisini tarihi eserler ile buluşturdu. Mezar taşlarının yanlarına yerleştirilen karekodlar sayesinde ziyaretçiler, akıllı telefonları ile taşların üzerindeki metinin Türkçe’ sini telefonlarından okuyabilecek ve bu taşlara ait diğer resimleri de yönlendirme yapılan siteden takip edebilecek.

   Türkiye’de artık diğer kurumlarda da kullanılıyor

   Niksar Belediyesi’nin öncülük yaptığı bu sistem artık Türkiye’nin birçok yerinde, tarihi eserler için kullanılmaya başlandı. Bu sistemin en büyük avantajı ise gezerken başında bekleyip dakikalarca orada yazılan okumak zorunda kalmamanız. Karekod’u okutup yolda ilerlerken gördüğünüz eser hakkındaki bilgileri okuyabilirsiniz. Artık yeni sistemin tüm tarihi eser ve müzelerde kullanılması bekleniyor. Biz Niksar Belediyesi’ni böyle bir uygulamaya öncülük ettiği için şimdiden tebrik ederiz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.