Amazonda Satış Yapmak

   Amazon büyük bir pazar yeri ve Amazonda satış yapmak isteyen satıcılar bu pazar yerinde ürünlerini küresel çapta satışa sunabiliyor.

   Amazonda Satış Yapmak

   Amazon, satıcı ve alıcılar üzerine kurulmuş milyar dolarlık serveti olan bir şirkettir. Amazonun öne çıkan özelliğinden biri de satıcılara ürünlerinin küresel çapta kitleye hitap etmesini sağlamasıdır.

   Bu alana girmek isteyen kişilerde tedirginlik olabilmektedir fakat düşünülenin aksine amazon kolay yürütülen bir platformdur. Bu yazımızda Amazonda ürün satmak ile ilgili bilmeniz gerekenler ve püf noktalardan bahsedeceğiz.

   Amazonda Satış Yapmak İçin İki Farklı Yol

   Amazon da satış için iki farklı seçenek vardır. İster tek seçeneği ister iki seçeneği de kullanabilirsiniz. Hafif ve kolay hareket eden ürünlerin satışında amazona güvenebilir, ağır ve hacimli ürünlerin satışını kendiniz de yapabilirsiniz. Bunlar;

   • Amazon (FBA)

   FBA olarak satış yapmak demek, ürünlerin Amazon depolarına gönderilmesidir. Gönderilen ürünler satıldığında Amazon sizin yerinize göndermiş olur. Ekstra bilinmesi gereken faktör ise aylık ücretin yanında, aylık depolama ücreti de ödemenizdir.

   FBA ile Amazon müşteri desteğini de üstlenmiş olur. Malzeme ve ürünlerinizi saklamak için depolama alanınız yoksa ya da bu seçenekten uzak duruyorsanız Amazon Lojistiği kullanabilirsiniz. Bu satış türünde en uygun ürünler, küçük ve hızlı ürünler olup hızlı ciro elde etmenizi sağlamaktadır.

   • Amazon (FBM)

   FBM olarak Amazonda satış yapmak demek, ürünlerinizi kendinizin depolaması ve göndermesi anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra müşteri hizmetlerini sizler yürütürsünüz. Sistem kurulması, soru ve cevaplar ve sorunlar için önemlidir.

   Amazonda satış yapmak için FBM seçeneğini tercih edenler genellikle, ağırlığı yüksek, hacimli ve hızlı satmayan ürünlerin satışını gerçekleştirir. Amazon depolarında tutulması için ödeme yapmamakla beraber maliyetten tasarruf etmiş olurlar. Çünkü ürünlerin kaldığı süre arttıkça ödeme bedelleri de artmaktadır.

   Pazar Araştırması Yapmak

   Amazonda satış yapmadan önce üzerinde durmanız gereken hususlar mevcuttur. Örneğin kısıtlı ürün listelerinin kontrollerini yapabilirsiniz. Amazon’da bazı ürünler listelemeden önce onay gerektirirken, bazıları ise kısıtlanmaktadır. Kısıtlanmış ürünlerde federal olarak düzenlenmektedir.

   Hangi ürünler popülerdir?  Ya da değerini ve ilgisini kaybetmiş ürünler hangileridir? Bunların araştırmasını yapmakta fayda vardır. Ürün ya da ürün nişinin kararına varıldıktan sonra satmak istediğiniz kategorinin en iyi listelerini inceleyin. Rekabet ortamını kontrol etmek size avantaj sağlamaktadır.

   Marjlar ürünler üzerinde oldukça etkili faktörlerdir. Ürünün uygulanabilirliği için ideal mi yoksa yüksek mi? araştırmasını yapmalısınız. Yeterli değilse tercihinizi farklı ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Ürününüze karar vermeden önce uygulanabilirlik testi yapmanız gerekebilmektedir. Bunlar Amazonda satış yapmak için önemli faktörlerdir.

   Satıcı Hesabı Oluşturmak

   Satıcı hesabı oluşturmak için aşağıdaki şartları yerine getirmek gerekir:

   • Banka hesap ve yönlendirme numarası
   • Telefon numarası
   • Vergi bilgileri
   • Kredi kart
   • Devlet tarafından verilen ulusal kimlik ( bir nevi sürücü belgesi benzeri)

   Bu adımlardan sonra Seller Central’a gidip satış planı seçmelisiniz. Tercihinizi bireysel ya da profesyonel satış planlarından yana kullanabilirsiniz. Hangisine uygun olup olmadığınızın araştırmasını yapıp doğru tercihler yapabilirsiniz.

   Ürün Eklemesi

   Amazonda satış yapmak için ürün eklemesi yapılmalıdır. Ürün eklemesinin iki farklı yolu mevcuttur. Aynı ürünün mevcut listesini kullanabilir ya da yeni bir liste oluşturabilirsiniz. Bir ürünün tek satıcısı konumundaysanız yeni bir listeleme kullanabilirsiniz. Bir listede genellikle şu unsurlar bulunur:

   • Ürün ismi, marka adı, kategoriler, açıklama ve resimler
   • Stok tutma birimleri
   • Ürün tanımlayıcısı
   • Anahtar kelime unsurları ve arama terimleri
   • Fiyat bilgileri
   • Ürün hakkında bilgiler (stok, miktar, nakliye seçeneği)

   Ürününüz için yazılmış açıklamalar ve kullanılmış anahtar kelimeler insanlar tarafından aratılmalıdır. Listeler için anahtar kelimesi araştırması yapmak SEO için önemlidir. Aynı zamanda ürününüzü ilgi çekici kılmak ve müşteri dikkatini çekmek için görseller de oldukça önemlidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.