Alkol Seviyesini Ölçebilen Akıllı Cihaz!

   Artık üflenen alkolmetrelere veda edin! Giyilebilir teknoloji şu anda kandaki alkol seviyesini ölçmek adına çalışıyor. İşte tüm detaylar!

   Alkol Seviyesini Ölçebilen Akıllı Cihaz!

   Artık yolda giderken polisin size alkolmetre üfletmesi durumuna veda edin. Bundan böyle kola bağlanan bir cihaz sayesinde kandaki alkol seviyesini ölçmek mümkün hale gelecek.

   Giyilebilir teknolojinin bu kadar büyüdüğü teknoloji dünyasında fikirlerin de ardı arkası kesilmek bilmiyor. BACtrack adındaki bir şirket, Skyn adını verdiği bir giyilebilir cihaz geliştirdi. Bu cihaz bileğe takılıyor ve kandaki alkol seviyesi de son derece kolay bir şekilde ölçülebiliyor.

   Cihaz tasarım ödülünü kaptı!

   Skyn adlı bu cihaz o kadar kullanışlı bulundu ki, ABD’de gerçekleşmiş olan Sağlık Enstitüsü Giyilebilir Biyosensör Mücadelesi kapsamında en iyi tasarıma sahip cihaz olarak seçildi ve karşılığında da 200 bin dolarlık bir ödül kazandı. Bu cihazı üretmiş olan firma BACtrack, daha önce de alkol seviyesini ölçen ve eğer alkol seviyesi yüksek çıkarsa da taksi çağıran Breathalyzer adlı bir cihaz üretmişti. Ancak bu cihaz temelde üflemeyle alkol seviyesini ölçüyor.

   Elbette bu yeni teknolojiyi eskisi ile kıyaslamak doğru olmaz. Giyilebilir olması Skyn adlı cihazı çok daha ön plana çıkarıyor. Üstelik bu cihaz sayesinde aşırı alkol tüketiminden kaçınmak da son derece kolay. Ancak alkolün vücut sistemine işlemesi yaklaşık olarak 45 dakika gibi bir zaman aldığı için alkol tüketimine dikkat etmekte yarar var. Skyn şu anda onaylanma aşamasında olduğu için satışa sürülmesi zaman alacak gibi görünüyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.