Alibaba Türkiye Yatırımı 1 Milyar Dolar Civarında Olacak

   Çin devi Alibaba ve Türkiye’nin en önde gelen e-ticaret sitelerinden Trendyol ortaklığı ile Alibaba’nın Türkiye yatırımı 1 milyar dolar olacak.

   Alibaba Türkiye Yatırımı 1 Milyar Dolar Civarında Olacak

   Trendyol Türkiye’nin en önde gelen ve en çok tercih edilen e-ticaret şirketleri arasında yer alıyor. Kısa süre önce Çin devi Alibaba’ya teklif edilen Trendyol artık Çin devi Alibaba’nın olacak. Alibaba ve Trendyol ortaklığı ile Alibaba’nın Türkiye yatırımı 1 milyar dolar civarında olacak

   Alibaba Başkanı Michael Evans bu girişimlerin ardından Türkiye’ye 1 milyar dolar yatırım gerçekleştireceklerini söyledi. Ülkemizde e-ticaret alanında zirvede yer alan firmalar bir bir yabancı gruplar tarafından satın alınıyor ya da ortaklık ile çalışma yapılıyor.

   Daha önce de gittigidiyor.com ve E-bay da benzer bir çalışma yaşamıştı. Ayrıca Amazon’da ülkemizdeki e-ticaret devleri ile sürekli olarak temas halinde. Alibaba Başkanı Michael Evans yüzde 75 hisse alacaklarını doğruladı. Bu satın alma işleminde Avrupa Yatırım Bankası ve ABD merkezli bir fon desteğiyle çalışma yaparak bunu gerçekleştirecek.

   Alibaba Türkiye yatırımı 1 milyar dolar olacak

   Michael Evans tüm işlemler dahil olmak kaydı ile yatırımın 1 milyar dolar olacağını söyledi. Yatırım miktarı ayrıca bir rekor içeriyor. Türk merkezli bir e-ticaret sitesine yapılan en büyük yatırım olarak tarihe geçmiş durumda.

   3 yıl kadar önce de Yemek sepeti Alman devi Delivery Hero tarafından 589 milyon dolar gibi bir rakama satılmıştı. Rekor yemek sepetinde olsa da Trendyol ve Alibaba arasında yapılacak yeni anlaşma ile Nevzat Aydın’a ait olan Yemek sepetini geçecek.

   Alibaba Trendyol ortaklığında hisselerin yüzde 75’ine Alibaba sahip olacak. Geriye kalan yüzde 25 ‘lik kısım ise Trendyol kurucu ortaklarda yer alacak.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.