ABD Yeni Biyolojik Silah Üretimi mi Yapıyor?

   Dünyadaki salgın hastalıkları önleme amacı ile oluşturulmuş olan biyolojik laboratuvarların, amacından saptığı ve biyolojik silah üretimine başladığı iddia ediliyor. İşte detaylar!<

   ABD Yeni Biyolojik Silah Üretimi mi Yapıyor?

   Dünya genelinde mevcut olan salgın hastalıkları engelleme gibi başlıca amaçlara sahip olan biyolojik laboratuvarlar, bu bağlamda biyolojik virüs elde etme adına da çalışmalar yapıyor ve bu bilinen bir gerçek. Ancak sadece salgın hastalıkların önüne geçen bir panzehir yapmakla kalmamış olan bu laboratuvarların, kitle imhasına da neden olabilecek türde biyolojik silahlar ürettiği de iddialar arasında yer alıyordu.

   Basında yer alan haberlere göre ABD merkezli olan biyolojik laboratuvarlar kapsamında en büyük merkezlerden bir tanesi olan CDC Laboratory2nin bundan böyle biyolojik virüs üretimi yapmaktan kaçındığı söylendi. Daha önceki süreçte ise biyoterör içermekte olan patojenler ile çalışırken güvenlik ihlallerinin yaşandığı belirtilen haberlerde artık bu tür bulgulara rastlanmayacağı da söylendi. Nitekim CDC Laboratuvarları’nda 2003 senesinden bu yana 6 defa güvenlik ihlali tespit edilmiş ve kurumun deney izinleri de tedbirli olarak askıya alınmıştı ancak 2010 yılında kurum iznine tekrar kavuşarak çalışmalarına devam etmişti.

   CDC biyolojik silah üretimi yaptı mı?

   Yetkililer, öldürülmemiş olan patojenler kapsamında 3 defaya mahsus olmak üzere laboratuvar bünyesinde potansiyel kimyasal silah bulguları ile karşılaştıklarını belirtti. ABD’de günümüzde 100 laboratuvar federal yaptırımlarla karşı karşıya ve geçen yıl çıkan bir yasa ile birlikte bu laboratuvarların çalışmaları kamuoyuna açıklanmış durumda.

   CDC ve diğer kurumların bu durumlar altında çalışmalarına devam edip etmeyeceğini bilmiyoruz ancak geniş kitlelerin geleceklerini ilgilendiren bu biyolojik silahlar söz konusu olduğunda yetkililerin de bu hususta daha dikkatli olması gerekiyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.