2G Dönemi Bitiyor!

   Türkiye’de 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle 4.5G kullanıma sunulurken uzun yıllar boyu Türkiye’de hizmet veren 2G şebekelerinin artık kapatılacağı belirtildi.

   2G Dönemi Bitiyor!

   Türkiye’de mobil veride 4.5G ile birlikte yeni bir dönem başlatıldı. 1 Nisan tarihi itibariyle sunulan bu yeni bağlantı sayesinde kullanıcılar mevcut şartlara göre çok daha yüksek veri hızını kullanarak mobil veri ihtiyacını karşılama imkânı elde ediyor. Gündemde tüm bu konular konuşulurken önemli bir gelişme daha yaşandı. Türkiye’de özellikle kırsal bölgelerde hizmet veren 2G şebekelerinin artık küresel olarak kullanımdan kaldırılmaya başlandığı ve Türkiye’de de bu değişimin yaşanacağı belirtildi.

   1991’de sunulmuştu

   İkinci nesil kablosuz telefon standardı olarak tanımlanabilen 2G, 1991 yılında faaliyete alındıktan sonra aralıksız olarak günümüze kadar hizmetini sürdürdü. Sunulan bu imkân kullanıcıların mobil veride ilk bağlantı ile tanışmasını sağlarken aynı zamanda 2G sonrasında yapılan güncellemeler ile birlikte Türkiye’deki mobil veri kullanım oranları da giderek arttı.

   3G ile hızlar arttı

   Türkiye’de şu anda 3G ve 4.5G yoğun olarak kullanılırken bu kullanımlar ile birlikte kullanıcıların artık 2G’ye çok fazla ihtiyaç duymaması bu şebekelerin kullanım dışı kalmasını sağlayacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda artık dünya genelinde 2G şebekelerinin kapatılmaya başlandığı belirtilirken Türkiye’de kurulan ve aktif olarak hala hizmet veren pek çok şebekenin de kısa süre içerisinde kapatılarak ve devre dışı bırakılacağı açıklandı.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.