2.2 Milyar Dolar Gelirle Spotify Kar Edemiyor!

   Kurulduğu günden bu döneme kadar bir türlü kar edemediğini söyleyen Spotify, 2015 yılında da yaptığı 2.2 milyar dolarlık gelirine rağmen bir şeyin değişmediğini söylüyor. 2014 yılına göre %80 daha fazla gelir elde eden şirket, hala gelirden çok giderin olduğunu ve zarar edildiğini açıkladı.

   2.2 Milyar Dolar Gelirle Spotify Kar Edemiyor!

   Bir şirket için gelir durumu ne kadar önemli olsa da asıl mesele gelir-gider hesaplamasından kalan net kardır. Spotify finansal durumunu açıklayan MBW bülteni de zarar edildiğini doğruladı. Bir önceki sene 194 milyon dolar zarar edilmiş. Her ne kadar zarar edilse de durum o kadar da kötü görünmüyor. Spotify her yıl zararını biraz daha azaltıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde zararını tamamen sonlandırıp kara geçebilecek.

   Reklamlardan kazanç sağlanmıyor…

   100 milyon civarında bir kullanıcısı olan Spotify’nin,29 milyon kullanıcısı ücretli üyelerden oluşuyor. Bu da durumu açıklıyor aslında… Gelirinin 2 milyar dolarını abonelerinden alan şirket, geriye kalan 200 milyon doları ise reklam izleyen kullanıcılardan sağlıyor. Reklam izleyen kullanıcıların çoğunluğu nedeniyle kar elde edilemiyor. Spotify bunun farkında olduklarını ilerleyen dönemlerde bu sorunu çözmeye yönelik bazı uygulamalarda bulunacaklarını söylemekte. Yukarıda bulunan grafikten ücretli abone ile reklam izleyen kullanıcılar arasındaki farkı görebilirsiniz…

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.