1Tbps Hız Nokia ile Gelecek!

   Nokia tarafından Almanya’da yapılan anlaşmalar ile birlikte 1 Tbps internet hızı yakalandı.

   1Tbps Hız Nokia ile Gelecek!

   Son dönemlerde fiber altyapılar ile birlikte internet hızında önemli bira artış yaşanırken, konuyla ilgili rekor sayılabilecek bir çalışma Almanya’da gerçekleşti. Nokia, Deutsche Telekom iş birliği ile özel bir çalışma yapılırken, Nokia kurduğu altyapı ile birlikte 1 Tbps internet hızına ulaşmayı başardı.

   Nokia’dan bir ilk!

   Bugüne kadar yapılan pek çok internet hız testine benzer rakamlar yakalanmış olsa da bu konuda Nokia bir ilki gerçekleştirdi. Öyle ki diğer testlerde özel ortamlar ve hatlar kullanılırken, Nokia yeni testinde günlük normal koşullarda hız testini gerçekleştirdi. Bu bakımdan yoğunluk olmasına karşın bu kadar yüksek bir hıza çıkılması sektörde bir ilkin de yaşanmasını sağladı.

   Yeni teknoloji “Probabilistic Constellation Shaping”

   Nokia’nın başarıya ulaşmasındaki en büyük etkenlerden birisi “Probabilistic Constellation Shaping” olarak tanımlanan yeni bir teknik. Bu teknik ile birlikte veri aktarım hızı düşük bant genişliklerinde de destekleniyor ve böylece yoğunluk durumunda dahi kolay bir şekilde aktarım sağlanabiliyor. Üstelik yüzde 30’a Varna artış ile birlikte daha hızlı ve iyi bir şekilde veri aktarımı da mümkün. Yapılan testlerle de bu durum desteklenirken, teknoloji şu anda yaygın olarak kullanılabilir değil ve kullanımı için biraz da sürenin geçmesi gerekiyor. Bu bakımdan maliyetlerin düşürülmesi ve daha pratik bir kullanım sağlaması adına geliştirilecek bu teknoloji ile birlikte önümüzdeki günlerde “Probabilistic Constellation Shaping” teknoloji üzerinden daha hızlı bir internet elde etmek mümkün olacak.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.