Yeni iPhone’lar iPhone 6 ve 6 Plus Kadar Başarılı Olamadı

   Yeni iPhone modelleri, iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus bekleneni veremedi mi?

   Yeni iPhone’lar iPhone 6 ve 6 Plus Kadar Başarılı Olamadı

   Her ne kadar iPhone X sahipleri telefonlarından oldukça memnun gözükse de Apple’ın 2017 yılı içinde satışa sunduğu modeller iPhone 6 ile iPhone 6 Plus’ın başarısına yetişemedi. Consumer Intelligence Research Partners adlı araştırma firması 3 Aralık tarihiyle birlikte bir araştırma yaptı.

   ABD’deki toplam Apple telefon satışlarının sadece yüzde 69’unu iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın kapladığını açıkladı.

   iPhone 7’nin dahi gerisinde kaldı

   2014 yılında satışa çıkan iPhone 6 ile 6 Plus modelleri ise o sene büyük ses getirmiş, Apple’ın toplam telefon satışlarının yüzde 71’ini kaplamıştı. Hatta kıyaslama yaptığımızda iPhone X ile 8 serisi modellerin iPhone 7 ile iPhone 7 Plus’tan bile yüzde 4 daha geride kaldığını görüyoruz.

   Peki buna ne sebep oldu?

   Elbette ilk faktör olarak göze fiyat çarpıyor. Çünkü iPhone X, tüm zamanların en pahalı akıllı telefonlarından birisi olarak karşımıza çıktı. ABD’deki 1000 dolarlık satış fiyatı fazla tartışma konusu olurken, insanlar da eskisi kadar rağbet göstermedi ve satışlar zayıfladı.

   Tabii rakamların ülkelere göre dalgalanma gösterebileceğini de söyleyelim. Örneğin ABD’de satışlar zayıfken, Çin’de ise bu sene Apple oldukça büyük başarı elde etti. Çin bu sene Apple telefonları tercih edildi. Hatta markanın en çok satış yaptığı beşinci ülke Çin oldu.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.