Yeni iPhone Telefonlara Güvenlik Güçlerinin Erişimi Engellenecek!

   Apple yeni bir doğrulama yaparak sıradaki iPhone ya da iPad cihazların işletim sistemlerindeki bir güvenlik açığının kapatılacağını duyurdu.

   Yeni iPhone Telefonlara Güvenlik Güçlerinin Erişimi Engellenecek!

   Apple yeni bir doğrulama yaparak sıradaki iPhone ya da iPad cihazların işletim sistemlerindeki bir güvenlik açığının kapatılacağını duyurdu. Böylece suçlu olduğu düşünülen kişilerin güvenli telefonlarına kanun güçlerinin erişimi mümkün olmayacak.

   Apple güvenlik güçleriyle araya mesafe koyuyor!

   Bilindiği gibi iPhone müşteri hizmetleri pek çok alanda kullanıcı dostu bir yaklaşım sergiliyor ve problemleri oldukça hızlı şekilde çözüyor. Buna rağmen Apple’ın zaman zaman ABD ve diğer ülkelerdeki güvenlik güçleriyle yakın bir ilişkisi olduğu da biliniyor. Bu durum kullanıcı güvenliği ve özel hayatın gizliliği konusunda endişelere yol açarken, yeni yazılım değişikliğiyle işler değişecek gibi duruyor.

   2015 yılında ABD’nin San Bernardino şehrinde büyük bir katliam yaşanmış ve FBI da Apple’dan suçla ilişkili telefonların iOS erişimini istemişti. Apple bunu reddettikten sonra da FBI mahkemeye gitmiş ve dava açmıştı.

   Yeni bir açıklama yapan Apple, güvenlik güçlerine yüksek derecede saygı duyduklarını ifade ederken, yeni güvenlik önlemlerinde de amaçlarının onların işini yapmasını engellemek olmadığını söyledi. Buna rağmen son yıllarda Apple’dan çok defa telefonlara izinsiz giriş talebi yapıldı ve bu durum kullanıcıları ciddi şekilde rahatsız ediyor. 2017 yılında 14 binin üzerinde hükümet talebi gerçekleşirken, özel hayatın gizliliği tartışmaya yol açılıyor.

   Şimdi ise Apple yeni yazılım güncellemesini iOS 11.4 üzerine entegre edecek ve küçük bir yamayla birlikte iPad ile iPhone’ların farklı çalışmasını sağlayacak. Telefonlara eklenecek olan USB kısıtlaması moduyla eğer cihaz geride bırakılan saatte açılmadıysa herhangi bir veri transferine izin verilmeyecek.

   Apple’ın bu çalışmaları kullanıcılar tarafından da takdir edilirken, benzer önlemleri daha önce Google‘da Android işletim sistemi için almıştı ve Pixel 2 telefonlarda uygulamaya geçirmişti.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.