Yeni 5G Denemeleri Başladı

   Vodafone ile Ericsson yeni 5G denemeleri için beraber çalışacak.

   Yeni 5G Denemeleri Başladı

   5G çalışmaları hız kazanırken, İngiltere’de de durum aynı. Şimdi ise ülkede yeni bir iş birliği sağlandı ve önceki denemelerin bir adım önüne geçildi.

   Yeni 5G denemeleri için iki büyük firma bir araya geldi

   Vodafone ve Ericsson gibi iki telekomünikasyon devi bir araya gelirken, King’s College London’dan araştırmacılarla çalışmaya başladılar. İngiltere’de şu anda 4G teknolojisi kullanılırken, böylece ilk kez 5G için denemeler yapılmış olacak.

   Massive MIMO dahil olmak üzere mühendisler birden fazla teknoloji kullanıyorlar. Çoklu antenlerle veri gönderimi ve alımı yaparak kapasiteyi daha etkili kullanmaya çalışıyorlar ve aynı anda daha çok insanın ağa bağlanmasını hedefliyorlar. Teknolojiyle birlikte akıllı telefonların saniyede 500 megabit gibi yüksek hızlara ulaşabilmesi de hedefleniyor. Bu özellikle fazla veri tüketen video uygulamaları için son derece yararlı olacak.

   Gelecekte 5G servislerinin hem iş sahasında hem de genel amaçlı kullanılması bekleniyor. Vodafone’un İngiltere sorumlusu Kye Prigg de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu ve ilk defa 5G testlerini yapmaktan ötürü mutlu olduklarını dile getirdi.

   Bakalım ilerleyen yıllarda Türkiye’de 5G konusunda ne gibi çalışmalar göreceğiz?

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.