VPN O Ülkede Artık Yasak!

   Virtual Private Network (sanal özel ağ) VPN şimdi de Birleşik Arap Emirliklerinde kullanılması yasak haline getirildi.

   VPN O Ülkede Artık Yasak!

   Bilindiği üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nde kanunlar bazı ülkelerden çok farklı sarhoş olmak, açık alanda alkol almak gibi her ülkede uygulanmayan kanunların dışında bunlara birde VPN yani Virtual Private Network kullanmakta yasaklandı.

   Kanun haline gelen bu yasak ile para cezasının yanı sıra hapis ile de sonuçlanabiliyor. Kanun ihlali söz konusu olduğunda en yüksek ceza 2000000 hs bedeli yaklaşık olarak 545.000 dolara denk geliyor ve buda durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

   Ülkemizde zaman zaman oluşan Facebook, Twitter yasakları doğrultusunda kullanıcılar VPN kullanmaya yöneliyorlar. VPN’e sansürü ortadan kaldırdığı için ne kadar güzel bir yöntem gibi gelse de bu teknolojinin sadece bu amaca hizmet ettiğini düşünmek de çok doğru değil. VPN hakkında eksik ve hatta yanlış bilinen birçok bilgi ve inanış mevcut.

   VPN nedir?

   Virtual Private Network (sana özel ağ) teriminin kısaltılmış halidir. Basit anlamı ile internet üzerinde kurulu bilgisayarlar grubundan oluşmaktadır. Yerel bir ağa fiziksel bir erişimi bulunmayan dışarıdaki bir kişi tarafından ağ kaynaklarına erişmekte kullanılır. VPN güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek içinde kullanılmaktadır.

   Neden herkes kullanmıyor?

   Hızlı ve kesintisiz bir VPN hizmeti için aylık bir ücret ödemelisiniz. Bağlantı farklı bir bilgisayar üzerinden yönlendirileceğinden çoğu zaman normal internet bağlantısı kadar hızlı olmaz. Ancak bu sorunlar giderildiğinde faydalarını görebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.