Türkiye’de Kripto Para Dolandırıcılığı Yapan Şebeke Çökertildi

   Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlarla kripto para dolandırıcılığı yapan organize şebeke çökertildi.

   Türkiye’de Kripto Para Dolandırıcılığı Yapan Şebeke Çökertildi

   Türkiye’de büyük kripto para şebekesi çökertildi. Şebeke toplamda 1,2 milyon Lira para dolandırdı. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 16 ilde eş zamanlı operasyon yaptı. Organize çete tamamen çökertilirken 30 kişi gözaltına alındı.

   Kripto para dolandırıcıları

   Dolandırıcıların sistemine piramit ile 40 bin kişi üye oldu ve çete bu sayede 1,2 milyon Lira gelir elde etti. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, yaptıkları operasyon ile örgütün tüm ekipmanlarına el koydu. 31 adet dizüstü bilgisayar, 42 adet cep telefonu, 8 adet tablet, 25 USB bellek, 12 adet sabit disk, 12 adet hafıza kartı, 49 adet sim kart, 8 CD, 12 adet sabit disk, 8 adet harici disk ve şebekeye ait olan dokümanların tamamına el konuldu.

   Gözaltına alınan 30 kişinin emniyetteki işlemleri bitti. 23 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Kalan 7 kişi ise dolandırıcılık suçlaması ile tutuklanarak gözaltına alındı. Türkiye’de kripto para dolandırıcılığı yapan tek bir çete yoktu. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri önümüzdeki günlerde de bu tarz operasyonlar yapmaya devam edecek. Çok sayıda çetenin insanları dolandırarak kripto para üzerinden gelir ettiği tespit edildi. Bu örgütlerin tamamı yakalanıp adalet önünde hesap verecek.

   Kripto para dolandırıcılığı farklı ülkelerde de sık sık yapılıyor. Amerika ve Asya kıtasındaki ülkelerde de kısa süre önce bu tarz dolandırıcılık haberleri çıkmıştı.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.