Telefon Pazarında Çin ve Hindistan ABD’yi Geçti

   Beklenen oldu ve yılın üçüncü çeyreğinde ABD’de telefon satışları geriledi.

   Telefon Pazarında Çin ve Hindistan ABD’yi Geçti

   Sadece birkaç yıl önce Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük telefon pazarıydı ve her yıl milyonlarca cihaz satışı gerçekleşiyordu. Fakat Çin’deki yaşam standartlarının artışı ve ülkede telefon fiyatlarının azalışıyla burası Amerika’yı geçmeyi başardı. Yani şu anda dünyanın en çok telefon satılan ülkesi konumunda Çin yer alıyor.

   Son dönem her şey değişti

   Aslına bakarsanız son birkaç yılda satışlar sabit ilerlemeye devam ediyordu fakat özellikle bu yılın son çeyrek döneminde işler değişti. 2017’nin üçüncü çeyreğinde ABD’deki akıllı telefon pazarı üçüncü sıraya yerleşirken, Singapur menşeli araştırma şirketi Canalys’a göre ikinci sırayı da Hindistan aldı.

   Elbette bunda 1.38 milyar nüfuslu Çin ve 1.32 milyar insanın yaşadığı Hindistan’ın popülasyon özellikleri de etkin oldu. Amerika’da ise sadece 323 milyon insan bulunuyor.

   İlerleyen dönemde ne olacak?

   Yine de bu değişimin uzun süre sürmeyeceği düşünülüyor çünkü yılın bu son çeyreğinde Xiaomi oldukça ucuz fiyatlı telefonlar üreterek Hindistan pazarına girdi ve kısa sürede büyük ilgi gördü. Ülkede toplamda 9.2 milyon telefon satarken, geçen yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 290 artış gösterdi.

   Samsung ise Hindistan’da sektörün lideri ve 9.4 milyon cihaz satarak birinciliği elde etti. Fakat dediğimiz gibi bu durumun uzun sürmeyeceği, ABD’nin tekrar başa geçeceği düşünülüyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.