Teknoloji Devi Google’ın Ofisine Polis Baskın Yaptı!

   Ülkemizde dahil birçok ülkede vergi konusunda sıkıntı yaşayan Google son olarak Fransa’da da benzer bir olay ile karşılaştı.

   Teknoloji Devi Google’ın Ofisine Polis Baskın Yaptı!

   Sabah saatlerinde Google’ın Paris’ deki ofisine ”finansal dolandırıcılık ve kara para aklama” suçlarından dolayı soruşturma başlatıldı. Fransa Hükumeti Google’ dan pazarlık yapmaksızın 1,6 milyar Euro talep ediyor. Google ise Fransa yasalarına aykırı bir şey yapılmadığını her daim Fransa ile iş birliği içerisinde olduklarını açıkladı.

   The Guardin gazetesinin yayınladığı bir haber doğrultusunda Google şirketi, Fransa hükumetine karşı yaptığı tüm faaliyetlerini şeffaf bir şekilde açıklamıyor. Fransız savcıları Google’ ı İrlanda üzerinden yaptığı ödemeler ile yüksek meblağda vergi kaçırdığını açıkladı.

   Pazarlık yok!

   Yapılan baskına toplamda 100 civarında gözlemci,25 yazılım-donanım uzmanı 5 hâkim katılmıştı. Fransa saati ile 05:00’da gerçekleşen baskında ofis içindeki araştırmalar sürüyor. İngiltere’de de buna benzer yaşanan olaylar sonrası geçtiğimiz Ocak ayında Google İngiltere’ye 130 milyon sterlin ödemeyi kabul etmişti. Fransa’ya da bu tarz bir anlaşma ile giden Google Fransa hükumeti tarafından red edilmişti. Fransa hükumeti vergi miktarı konusunda asla pazarlık yapmayacaktır denilmişti. Fransa verilerine göre 1,7 milyar Euro geliri olan Google sadece 216 milyon Euro’luk kısmını göstermiş.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.