Star Citizen Yüz Animasyonlarında Çığır Açacak

   Oyunlardaki yeni teknoloji yüz animasyonlarında L.A. Noire’den bu yana en iyisini Star Citizen gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

   Star Citizen Yüz Animasyonlarında Çığır Açacak

   2011 yılında çıkan L.A. Noire, ilk defa bu kadar gerçekçi karakter yüz animasyonlarının kullanıldığı oyundu. Maalesef o tarihten sonra benzer teknolojiler çok da fazla kullanılmadı. Şimdi ise Cloud Imperium Games’in hazırladığı uzay simülasyonu Star Citizen, sanal dünyayı baştan şekillendirmeye hazırlanıyor.

   MMO dünyası baştan sona değişecek

   Star Citizen’de kullanılan yüz teknolojileri, oyun içinde gerçek zamanlı olarak karakterlerle sizin yüz ifadelerinizi okuyor ve çeviri yapıyor. Bu sayede oyuncuların birbirleriyle etkileşimleri de inanılmaz gerçekçi bir boyuta taşınıyor.

   Aslında bu teknoloji, Faceware Technologies adlı bir firmaya ait ve kendileri daha önce Grand Theft Auto 5 ile Destiny gibi oyunlarda çalıştılar. Buna rağmen Star Citizen’de yüz animasyonları bir adım daha ileriye taşınacak. Özelliği standart bir web kamerasıyla kullanmak mümkün olduğu gibi, aynı zamanda Faceware kendi yüz tanıma sensörlerini de sunacak.

   Kamera ve sensör arasında fark olacak

   Tabii maalesef standart bilgisayar kameraları yüz animasyonlarında aynı verimi vermeyecek.

   Faceware firmasından Peter Busch da konuya dair açıklamalar yaparken, dudak animasyonları için 45-60 kare oranına ihtiyaç duyulduğunu fakat pek çok dahili kameranın en fazla 30 kare verebildiğini söyledi.

   Diğer yandan Faceware’in kendi sensörü düşük ışık koşullarında da sorunsuz çalışıyor. Çünkü etraftaki ışıklandırma da kameranın yüz ifadelerini okuma yeteneklerini etkileyebiliyor. Fakat her şeye rağmen Star Citizen’in çok önemli bir atılım yaptığı gerçek.

   Sistemin tam olarak nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, Star Citizen sunum videosunu izlemelisiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.