Spotify ve Apple Arasında Satın Alma Tartışması

   Online müzik dinleme konusunda iki dünya devi Apple ve Spotify arasında sorun yaşanıyor.

   Spotify ve Apple Arasında Satın Alma Tartışması

   Dünyanın en büyük iki müzik şirketi arasında anlaşmazlık yaşanıyor.

   Yaklaşık 30 milyon kullanıcıya ulaşan Spotify ile geçtiğimiz yıl hizmete sunulan Apple Müzik uygulamaları anlaşamıyor. Spotify dünya genelinde birçok kullanıcısı olan ücretli bir uygulama. Bu uygulama hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafından mağazalardan indirilebiliyor.

   Apple’ın kendi dışındaki uygulamalardan %30 komisyon alması…

   Aylık ücreti olan uygulama için 9.99 TL Türkiye fiyatı iken yurt dışı fiyatı ise 9. 99 dolar olarak satın alınabiliyor. Fakat Apple bu uygulama için AppStore üzerinden kullanıcılardan 12. 99TL ücret alıyor. Yurtdışında ise 12. 99 dolar olarak değişiyor. Aradaki yaklaşık 3 TL’lik bu farkın Apple’ın kendi dışındaki uygulamalardan %30 komisyon almasından kaynaklanıyor.

   Spotify son güncellemesinde bu ücretin kesilmemesi için AppStore dışında kendi sayfası üzerinden ödemeye yönlendirme özelliği ekledi. Apple ise bunu kabul etmeyerek son güncellemeyi mağazasına eklemedi. Spotify yönetim kurulu başkanı tarafından bir mektup gönderilse de bu kararın değişmeyeceği belirtiliyor. Zira Apple uygulamalara kendi ödeme yöntemi dışında yönlendirmeye izin vermiyor. Buda yorumcular tarafından normal karşılandı. Google Play üzerinde ise böyle bir kısıtlama yok. Kullanıcılar hem mağaza üzerinden hem de yönlendirme ile uygulama sitesinden satın alım yapabiliyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.