Son Chrome Güncellemesi Android İçin Spectre Düzeltmeyi Getiriyor

   Son chrome güncellemesi yayınlandı. Chrome Android sürüm güncellemesinde Spectre açığına karşı bir düzeltme var.

   Son Chrome Güncellemesi Android İçin Spectre Düzeltmeyi Getiriyor

   Google Chrome ekibi, Android ve Masaüstü için yeni Chrome sürümlerini yayınladı. Masaüstü için gelen güncelleme HTTP protokolünü kullanan sayfaları “Güvenli Değil” olarak gösterirken, Android için yayınlanan güncelleme ise Spectre hatasına karşı bir düzeltme ile geliyor.

   Spectre nedir?

   Spectre, 2018’in Ocak ayında ortaya çıkan ve bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi temel bilgisayar sistemlerine sahip her cihaz için büyük bir tehdit oluşturan güvenlik açığıdır. Günümüzde Spectre güvenlik açığından etkilenmeyen hiç kimse yoktur. Buna ABD başkanı, siz ve tanıdığınız herkes de dahil. Intel, işlemci tasarımlarında yaptıkları hatayı kabul etti. Güvenlik açığını kapatmak için işlemci üreticileri çalışmalarına devam etse de bu sorunun kısa sürede kesin olarak çözülmesi çok zor görünüyor.

   Spectre güncellemesi çok basit bir şekilde çalışıyor.

   Google Chrome ekibi tarafından yayınlanan güncelleme sayesinde kötü amaçlı internet sayfalarıyla paylaşacağınız parolalar, çerezler gibi önemli bilgileri paylaşmanızı engelliyor. Bu sayede önemli bilgileriniz kötü amaçlı kişilere geçmiyor ve daha güvenli bir gezinti yapıyorsunuz. Eğer bu özelliği kullanmak istemezseniz adres çubuğuna “chrome://flags/#enable-site-per-process” yazarak bu özelliği manuel olarak aktif veya pasif hale getirebilirsiniz. Ancak günümüz internetinde kötü amaçlı sitelerin bir hayli fazla olduğu için bu özelliği mümkün olduğunca kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

   Chrome, Şubat ayında “Güvenli Değil” bildirimini ziyaretçilere göstermeye başladı ve şimdi trafiğin %76’sının güvence altına alındığını görünce geliştiriciler tüm HTTP protokolüne sahip sayfaları güvensiz olarak işaretleme kararı aldı. SSL kullanmayan bir internet sayfasına girdiğiniz zaman “Güvenli Değil” uyarısı adres çubuğunda URL’in yanında konumlanacak. E-Posta adresi, parola gibi önemli bilgilerin paylaşılabileceği forumlara sahip internet sayfalarında ise bu sitenin tehlikeli olabileceğini gösteren kırmızı bir ekran sizleri karşılayacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.