Snapchat’ten Yeni Bir Hamle Daha Geldi!

   Snapchat son yapmış olduğu güncellemede yapay zekayı gündemine almış durumda.

   Snapchat’ten Yeni Bir Hamle Daha Geldi!

   Snapchat Facebook’u kendisine en büyük rakip olarak görüyor. Bu nedenle de her yeni güncellemesinde Facebook’un benzeri bir özelliğini de sunmaya çalışıyor. Son yapmış olduğu güncellemede ise bu kez yapay zekayı gündemine almış durumda.

   Snapchat kullanıcılarının en çok karşılaştıkları ve de sanıyorum ki şikâyet ettikleri konular arasında bir gösteri, konser ya da festivalden görüntü gönderirken bu görüntülerin parçalanmış bir şekilde takipçilerine iletiliyor olması. Hatta sahnenin en güzel yerinde kesilen sesin takipçilere ulaşmaması, Snapchat’in kullanıcılarını kendisinden uzaklaştıran en sıkıntılı durumların başında geliyor.

   Snap ekibi gelen eleştiriler üzerine yeni bir çalışma başlattı ve de tescilli makine öğrenme teknolojisi ile hikayemiz alanına göndermiş olduğu Snap’leri de birbirine bağlayarak video haline getirmeyi başardı. Bu sistemin geliştirilmesinde ise görselin zaman damgası ve de coğrafi konumuna bakılarak bir sıralama yapılacak. Bu sayede sesler de birbirini tamamlamış olacak. Ciddi anlamda akıcılık kazandırılmış video ise Snap’tekilerin hayallerini de gerçeğe dönüştürüyor.

   Snapchat son yapmış olduğu güncellemede yapay zekâyı gündemine almış durumda

   Aslında yukarıda bahsetmiş olduğumuz teknoloji yapay zekâ konusunda ilerinin teknolojisi gibi görünüyor. Fakat bugünün teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz. Güncellemenin ilk özelliği ise ünlü sanatçı Lorde’nin konserinde test edildi.

   Test anında ekranın altında bulunan düğme sayesinde izleyicilerinde birden fazla perspektiften konseri takip edebilmeleri sağlamış oldu. Burada pek çok açıdan alınmış olan görüntüler birleştirilerek sunuldu.

   Bunu bir sinema filmi gibi düşünebilirsiniz. Filmlerde çeşitli kameralardan ve çeşitli noktalardan elde edilen görüntüler daha sonrasında montajla birleştiriliyor. Aynen Snapchat’de bu fikirden yola çıkarak pek çok kişiden almış olduğu görüntüleri arka arkaya sıralayabiliyor.

   Snapchat’in hikâye özelliğinin en son güncellemesi Crowd Surf şu anda etkin olarak çalışmıyor. Ama yakın zamanda devreye gireceğe benziyor. Şirket bu özelliğe reklamları nasıl entegre edebileceğinin araştırmasını yapıyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.