Samsung MediaTek İşlemcilere Dönecek mi?

   Gündeme gelen son haberlerde Samsung’un MediaTek işlemcilerini kullanabileceği belirtildi.

   Samsung MediaTek İşlemcilere Dönecek mi?

   İşlemci konusunda bugüne kadar daha çok Qualcomm ile çalışma yaparken, Mediatek’in daha çok tercih edilebileceği konuşuldu. Bu değişikliğin özelikle giriş ve orta seviyedeki modellerde yapılabileceği konuşulurken, maliyetlerin ve etiket fiyatlarının daha da düşmesi adına böyle bir değişiklik yapılabilir.

   Neden MediaTek?

   Bu serilerde daha çok Exynos işlemcileri kullanan Samsung, kendi üretiminden de vazgeçme kararı alması halinde bu konuda pek çok farklı soru işareti de oluşabilir. Zira kendi fabrikalarında üretilecek bir Exynos işlemci yerine MEdiaTek’ten daha uygun işlemcilerin de alınabilecek olması, Samsung’un bu konuda farklı noktalardan eleştirilmesine neden olabilir.

   İddialar nasıl?

   Samsung ve MediaTek arasında yaşanan bu durumun en önemli sebeplerinden birisi de MediaTek Başkanı Tsai Ming Kai’nin sessiz kalması ve Galaxy Note 7’ler için hiçbir açıklama yapmaması. Bu konuda farklı durumların yaşanabildiği ve anlaşmaların yapılabileceği belirtiliyor.  Üstelik gelen bilgilerde işlemci ihtiyacının yüzde 10’luk bir kısmı da anlaşma ile birlikte Samsung tarafından MediaTek’e verilmiş durumda. Tüm bu iddialar ile birlikte önümüzdeki günlerde oldukça hareketli zamanların yaşanacağı da görülüyor. Bu bakımdan Samsung tarafından verilecek bu karar, işlemci sektöründeki dengeleri de değiştirebilecek durumda. Milyonlarca üretim yapan Samsung, bu konuda yapacağı tercihlerde Mediatek seçmesi ise bu markayı iyi bir gelire kavuşturacak.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.