PUBG’de Profesyonel Oyuncu Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

   Bir yıldır oyun gündeminden düşmeyen popüler aksiyon oyunu PUBG’de profesyonel olmak için yapmanız gereken 10 şeyi listeledik.

   PUBG’de Profesyonel Oyuncu Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

   Unreal Engine 4 oyun motoru ile geliştirilen ve bir aksiyon oyununa göre oldukça iyi grafiklere sahip olan PUBG, bir yıldır oyun gündeminden düşmüyor. Biz de bu popüler aksiyon oyunda profesyonel olmak için yapmanız gereken 10 şeyi listeledik.

   10. Fazladan dürbün taşımak

   PUBG’de profesyonel bir oyuncu olmak için her mesafe için farklı dürbünler taşımanız gerekmektedir. Örneğin M416 ve Kar98 silahınız var, Kar98’de 8x dürbün, M416’da ise Red Dot var. Rakibinizi Kar98 ile uzak mesafeden bir kere vurdunuz ve canı azaldı ancak seri atışlar yaparak adamı öldürmeniz gerekli. Bu noktada M416 gerektiği için Red Dot yeterli olmayacaktır, tam bu noktada Red Dotu 4x dürbün ile değiştirerek rakibi kolaylıkla öldürebilirsiniz. Ya da yakın bir çatışmaya gireceksiniz ancak M416 silahınızda 6x dürbün var, bu noktada 6x dürbünü Red Dot ile değiştirerek daha iyi bir sonuç alırsınız. Bu örnek çoğaltılabilir ancak bu maddeden çıkartılması gereken sonuç; farklı mesafeler için farklı dürbünler taşımak işinizi kolaylaştıracaktır.

   9. 15 bandajdan fazlasını taşıma

   Elbette 15 Bandajdan fazla kullandığınız olmuştur. Ancak sağlık çantanızın, ilk yardım kitinizin ve içeceklerinizin olduğu durumda 15’den fazla bandaj taşımak gereksizdir. Takım arkadaşlarınızla birlikte oynuyor ve sağlık malzemeleri yoksa alabilirsiniz ancak solo ve duo maçlarında buna gerek yoktur. Çünkü level 1 veya level 2 çantalar fazladan eşya almak için uygun değillerdir, 15 bandajdan fazlası ise gereksiz yer kaplar.

   8. Susturucuyu ne zaman çıkaracağını bil

   En önemli konulardan birisi olan bu maddeyi bazen profesyonel oyuncular bile atlayabiliyor. Çoğu normal oyuncu ise hiç dikkat etmiyor bile. Susturucu kullanmanın temel amacı ateş ettiğinizde pozisyonunuzu gizlemek, rakibin yerinizi bulmasını zorlaştırmak ve sizi bulması için daha fazla zaman harcamasını sağlamaktır. Ancak son çemberlere gelindiğinde susturucu önemini kaybeder çünkü susturucu 100-200 metrelik atışlarda silahın sesini en aza indirir. Çember daraldığında atış mesafeleri kısalacağı ve rakiplerin birbirlerini görmesi kolaylaşacağı için buna gerek yoktur. Bu noktada susturucuyu çıkartıp kompansatör kullanmalısınız.

   7. PUBG mekanikleri vs. pencereden atlamak

   Hangi pencerelerden nasıl atlamanız gerektiğini bilmek önemlidir. Pencereden atlarken aldığınız hasar yaşanacak bir çatışmada sizin için dezavantaj olacaktır. Kritik yükseklikteki bazı pencerelerden kendiniz atlayıp hasar almazken, aynı pencereden otomatik tırmanma ile atlarsanız hasar alabiliyorsunuz. Oyunun bu mekaniği oldukça saçma ancak hasar almamanız için öğrenmeniz şart. Bu madde basit görünse de çoğu zaman kurtarıcınız olacaktır.

   6. Level 3 çanta alma

   İlk bakıldığında bu madde çok saçma görünse de uygulandığında hayat kurtaran bir konu haline geliyor. Level 3 çantalar daha fazla taşıma kapasitesi sunsa da boyutu itibariyle sizi daha büyük gösteriyor bu da yerinizin belli olmasına sebep oluyor. Hatta bazı profesyonel oyuncular son çemberlerde rakibin kendilerini görmesini zorlaştırmak için çantalarını bırakıyorlar.

   5. Eşyaları kullanırken hareket et

   Bu madde alışkanlık haline getirmeniz gereken ve birçok profesyonel oyuncunun uyguladığı bir taktik. Lootlarken, enerji içeceği kullanırken açık hedef haline gelmemek için küçük hareketler yapın. Eğer açık alanda hareketsiz bir şekilde loot yapıyorsanız o anda sizi gören birisi için kolay hedef olursunuz. Sonuçta hareketsiz duran kişiye kafa atışı yapmak çok zor değil. Ancak çok fazla hareket ederseniz yanlışlıkla yaptığınız işlemi iptal edebilirsiniz, bu yüzden en iyisi kendinize bir siper bulmak olacaktır. Fakat bir siper bulamıyorsanız bunu yapmak zorundasınız.

   4. Arabada koltuk değiştirmek

   Arabada koltuk değiştirmek genellikle profesyonel oyuncuların uyguladığı bir taktiktir. Örneğin bir araç ile ilerliyorsunuz ve birisini gördünüz, hemen koltuğunuzu değiştirerek rakibe ateş edin. Bu sayede sürücü koltuğu boş kalacak ve araç düz ilerlemeye devam edecektir, siz ise başka bir koltuğa geçtiğiniz için silah kullanabileceksiniz. Bu sayede rakibinizden bir adım önde olacak ve büyük ihtimalle ona büyük zarar vereceksinizdir.

   3. Öldürmeleri takip et

   Bu taktik oyunun sonlarına doğru olumlu sonuç vermektedir. Bu istatistikleri takip etmek rakiplerinizin hangi silahı ve donanımları kullandığı konusunda size bilgi verecektir. Bu da rakiplerinize karşı daha doğru pozisyon almanıza yardımcı olacaktır. Mesela Kar98 ile atışlar yapılıyor ve sizde keskin nişancı tüfeği yoksa siz daha rakibi göremeden ölebileceğiniz anlamına gelir. Bu tarz durumlarda keskin nişancı tüfeği kullanan oyuncu ölene kadar bekleyebilir ya da daha fazla yaklaşarak yakından öldürebilirsiniz. Bu sayede oyunun haritasını da kafanızda canlandırabilir ve daha profesyonel oyuncu olabilirsiniz. Ancak bunu oyunun başında yapmanız gereksizdir; son 20, 10 ve özellikle 5 oyuncu kaldığında bu taktiği uygulayabilirsiniz.

   2. Silah seslerini tanı

   Bunun için bir önceki maddede değindiğimiz taktiğin işitsel olanı diyebiliriz. Eğer bunu yapabilirseniz rakiplerin sadece yerini bilmekle kalmaz aynı zamanda kullandıkları silahı da öğrenebilirsiniz. Ve ölümleri takip etmekten önce sadece seslerden hangi silahı kullandıklarını anlayabilirsiniz. Susturucu takılı silahları anlamak diğerlerine göre zor olabilir ama imkânsız değil. Bu taktik sayesinde hangi oyuncudan uzak durmanız, hangi oyuncuya yaklaşmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Sonuçta PUBG’de birinci olmak için zekânızı kullanmak, doğru pozisyon almak ve sahip olduğunuz bilgileri derlemek gerekiyor. Bunları yaparsanız diğer oyunculara karşı avantajlı olacaksınız.

   1. Grafik ayarlarını düşür

   Grafik ayarlarını mümkün olabildiğince en düşük seviyelerde tutmaya çalışın. İyi bir grafik kartına sahip olmanız ve oyunu yüksek ayarlarda oynamanız profesyonel bir oyuncu olmanız için size yardımcı olmaz. Yüksek ayarlarda oynamak grafik kalitesini arttırmak ve objeleri daha detaylı görmek için iyi bir tercihtir ancak düşmanınızı uzak mesafeden görmenizi önemli ölçüde engeller. Düşük ayarlarda oynayan birisi kilometrelerce uzaktaki rakibini görebilirken, Ultra ayarlarda oynayan kişi için durum hiç te öyle değildir.

   Profesyonel PUBG oyuncularının uyguladıkları 10 şey listemizin sonuna geldik. Bunlardan kaç tanesini daha önce yapıyordunuz? Ayrıca sizin de kendi bulduğunuz taktikler var mı?

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.