Periscope Büyük İhtimalle Kapatılacak

   Periscope bir mobil uygulama.

   Periscope Büyük İhtimalle Kapatılacak

   Telif hakları ihlal ediliyor!

   Periscope bir mobil uygulama. Bu uygulama ile anlık canlı yayın yapılabiliyor ve bunu herkes izleyebiliyor. Bu nedenle uygulamada oldukça fazla telif hakları ihlal ediliyor. Özellikle son olarak UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Fenerbahçe ile Shakhtar Donetsk arasındaki karşılama, Periscope’dan canlı yayınlandı ve bu yayını yüzlerce kişi izledi buda yayıncı kuruluşun canını sıktı. Ayrıca uygulamada birçok cinsellik içeren yayın da yapılıyor.
   Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün’ün dediğine göre eğer bu durum düzelmez ise ülkemizde bu uygulamaya yasak gelebilir. Ergün ayrıca şunları da söyledi: “Kullanıcılar, telif haklarına tabi olan içerikleri bu canlı yayın programları sayesinde hiçbir zorluk yaşamadan, anlık olarak diğer kullanıcılarla paylaşabiliyor. Özellikle şifreli yayınların ve maçların TV kanallarıyla aynı anda bu tür canlı yayın programlarından yayınlanması, doğal olarak yayın hakkını satın almış şirketleri harekete geçiriyor.
   Twitter’ın, kullanıcıların mobil cihazları ile canlı yayın yapmalarına izin veren uygulaması Periscope, son dönemde bir hayli popülarite kazanan bir uygulama. Periscope üzerinden kolaylıkla herkes canlı yayın yapabiliyor. Herkesin istediği görüntüyü canlı yayınla tüm dünyaya açabilmesi, özellikle denetim konusunda büyük zorluk oluşturuyor.” Bakalım eğer bu durum düzelmez ise Periscope’un kapanması büyük bir olasılık. Bu olayın nasıl önüne geçeceği ise ayrı bir olay. Çünkü uygulama da aynı anda on binlerce kişi canlı yayın yapıyor yani denetlenmesi gerçekten zor.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.