Otomatik Ses Oynatmayı Engelleyen Chrome Güncellemesi Ertelendi

   Google Chrome için bir süredir merakla beklenen ve kullanıcıların da talep ettiği özellik maalesef gecikecek.

   Otomatik Ses Oynatmayı Engelleyen Chrome Güncellemesi Ertelendi

   Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda Google yeni hizmet politikalarını açıklamış ve rahatsız edici reklamlara karşı önlemler alacağını duyurmuştu. Bu durum kullanıcı cephesinde sevinçle karşılanmıştı. Yine benzer bir güncelleme Google Chrome için beklenmekteydi. Firmanın popüler web tarayıcısı Chrome’da gereksiz reklamlar durdurularak, otomatik ses oynatma özelliği devre dışı bırakılacaktı.

   Otomatik oynatmayı durdurma özelliği nerede kaldı?

   Google tarafından sıradaki Chrome güncellemesiyle web sayfalarındaki otomatik ses oynatma özelliğinin durdurulacağı dile getirilmişti. Böylece videolar kendiliğinden açılsa bile rahatsız edici sesler verilmeyecek ve kullanıcının isteğine bırakılacaktı. Maalesef şimdi ise beklenmeyen gelişmeler yaşandı.

   Waypoint tarafından yayınlanan habere göre Chrome 66 güncellemesi pek çok web projesini ve oyunu ses kısmında ciddi ölçüde etkiledi.  Buna rağmen güncelleme bir süre gecikecek çünkü geliştiricilerin hâlâ üzerinde çalıştığı noktalar var.

   Google ürün yöneticisi John Pallett, Web Audio API geliştiricilerine kodlarını güncellemek için daha çok süre tanıdıklarını dile getirdi.

   Kısacası, otomatik ses oynatma özelliği Google’ın Chrome tarayıcısında artık yer almayacak fakat bunun için biraz beklemek zorunda kalacağız. Normalde bu güncelleme Chrome 66 ile tarayıcıya eklenecekti. Şimdi ise daha ileri tarihe alındı ve Google’ın otomatik oynatma özelliği Web Audio API’ye Chrome 70 sürümünde uygulanacak.

   Google Chrome 70 tarayıcı güncellemesi ise 2018’in Ekim ayında çıkış yapacak.

   Google Chrome otomatik oynatmayı durdurma özelliği için birkaç ay daha beklemek zorunda kalacağız.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.