Nokia ve Vodafone “Ay”a 4G Götürüyor

   Şaka değil: İki büyük iletişim devi Nokia ve Vodafone “Ay”da internet ağı kuracak!

   Nokia ve Vodafone “Ay”a 4G Götürüyor

   Dünya yavaş yavaş 5G’nin olduğu bir geleceğe hazırlanırken, ‘uydumuz’ olan Ay’a da 2019 yılında ilk 4G kurulumu yapılacak. Bu belki 4G için küçük fakat Vodafone ile Nokia için büyük bir adım olacak!

   Ay’da 4G internet ağı kurulacak

   Berlin menşeli uzay keşif firması PTScientists bir süredir Ay yüzeyinde araştırmalar yaparken, buraya kurulacak olan 4G ağı da bu firmanın çalışmalarını destekleyecek. Çalışmanın fonu özel firmalar tarafından sağlanırken, Vodafone Almanya ile Nokia destek oldu. Aynı zamanda araba üreticisi Audi de çalışmaya dahil oldu.

   Çalışma 2019 yılında başlatılacak ve ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral şehrinden 4G ağı gönderilecek. Mekik olarak da SpaceX’in Falcon 9 roketi kullanılacak. Peki neden daha hızlı olan 5G yerine 4G ağ kuruluyor? Bunun sebebini Vodafone Germany yöneticisi açıklarken, yeni teknolojinin henüz test aşamasında olduğunu ve sorunsuz çalıştığından emin olmak istediklerini dile getirdi.

   4G teknolojisini uzay koşullarına uygun olarak Nokia Bell Labs üretecek ve Vodafone’un istasyonuna uygun olacak. PTScientist CEO’su ve kurucusu Robert Bohme da konuya ilişkin konuşurken, bunun solar sistemin keşfi açısından kritik bir gelişme olduğunu dile getirdi.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.