Nokia ve Pixelworks Ortaklığı Giderek Büyüyor

   HMD Global, ekran sürücüleri ve video oynatma içerikleri gibi konularda uzman olan Pixelworks şirketi ile uzun vadeli bir anlaşma yaptı.

   Nokia ve Pixelworks Ortaklığı Giderek Büyüyor

   Ekran sürücüleri ve video oynatma içerikleri gibi konularda uzman bir isim olan Pixelworks, özellikle akıllı telefonlarda önemli teknolojilere imza atıyor. Bu durumun farkında olan Nokia, aradaki anlaşmayı büyüterek yeni nesil amiral gemi modellerini daha teknolojik hale getirmeye hazırlanıyor.

   Böylelikle HDR10 gibi ekran yapılarına sahip yeni Nokia cihazları görmemiz büyük olasılık haline geliyor.

   İki firma arasındaki ortaklık ilk olarak Nokia 7.1 modelinde görüldü

   Nokia ile Pixelworks arasındaki ortaklık, ilk olarak Nokia 7.1 akıllı telefon modelinde karşımıza çıkmıştı.

   Iris ismine sahip 16bit değerindeki ekran motorunun kullanıldığı cihazda LCD teknolojisinden en iyi şekilde faydalanıldı.

   Temelde farklı algoritmaların bulunduğu PureDisplay yapısı, kaliteli bir ekran yapısını bizlere sundu.

   Daha sonralarda Nokia 8.1 ile karşımıza çıkan Pixelworks, şimdilerde ise anlaşmanın uzun vadeli bir yapıya bürünmesi ile gündeme gelmiş bulunmakta. Buna göre Nokia’nın arkasındaki isim olan HMD Global, Pixelworks şirketi ile uzun vadeli bir anlaşma yaptı.

   Bu ortaklık çerçevesinde çok daha fazla akıllı telefon modelinin ortaya çıkması bekleniyor.

   PureDisplay teknolojisine sahip yeni modeller

   Ortaklık sonrasında merak edilen en önemli konu elbette PureDisplay teknolojisi oluyor. Epey kaliteli mobil ekranlar görmemizi destekleyen PureDisplay, tahminler doğru çıkar ise Nokia 9 modelinde karşımıza çıkabilir.

   LCD yapısını çok daha kaliteli kılacak olan teknoloji, böylelikle uygun fiyata yüksek görüntüleme kalitesine sahip bir telefon satın alma fırsatı sunabilir.

   Gelelim bir diğer merak edilen konuya. Şu anda satışa sunulan amiral gemi modellerinin neredeyse tümünde OLED ekran teknolojisinin kullanıldığına şahit oluyoruz. Hal böyle olunca Nokia’nın da bu teknolojiye daha fazla yer vermesi bekleniyor.

   Paylaşılan bilgiler ise PureDisplay teknolojisinin OLED yapısına entegre edilebileceğini söylüyor. Bu da ilerleyen dönemlerde Nokia cephesinden daha farklı modeller geleceğini gösteriyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.